Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Adrasan’a Beton Dökecekler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Antalya Elmalı’daki Adrasan Koyu’na gezi teknesi barınma ve yanaşma yeri inşa edecek. Bakanlığın projesiyle Adrasan Koyu’na 20 milyon TL harcanarak 268 bin 490 ton taş ve 13 bin 300 metreküp beton dökülecek.

yapi.com.tr
Adrasan’a Beton Dökecekler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, doğal güzelliği ile bilinen Adrasan’a “Gezi Teknesi Barınma ve Yanaşma Yeri” yapmak için proje hazırladı. Proje dosyasının 17 Aralık tarihinde Antalya Valiliği’ne sunulduğu belirtilirken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladığı açıklandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre;proje dosyasında, “Projenin yapım tekniğinde, pek çok kıyı yapısında olduğu gibi, taş dolgu yöntemi kullanılacaktır.” ifadeleri yer aldı. Proje için çeşitli büyüklüklerdeki ve ağırlıklardaki taşlarla yaklaşık 268 bin 490 ton dolgu yapılacak. Projede beton kaplama yöntemi ile beton kalıplar kullanılacağı da belirtildi.

13 bin metreküp beton
Dosyada, “Su altı beton dökümü, kronman betonu için yaklaşık 13 bin 300 metreküp beton kullanılacaktır.” denildi. Projenin büyüklüğüne ilişkin ise “303 metre uzunluğunda bir ayrık dalgakıran, bu dalgakıranın kara tarafında 270 m uzunluğunda ve -5 metre derinliğinde bir rıhtım yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. İskelelerin toplam uzunluğu 418 metre, genişliklerinin ise üç metre olacağı belirtildi.

Projenin bedeli yaklaşık 20 milyon 807 bin TL olacağı belirtilirken, “Projenin tamamlanmasının ardından, yaklaşık 80 gezi teknesi rıhtımlara bağlanabilecek.” denildi. Yapılması planlanan projenin doğusunda ve güneyinde birinci derece doğal sit alanı sınırları yer alıyor. Proje için günlük bin 33 ton malzeme taşınacağı da proje dosyasında belirtildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adrasana-beton-dokecekler_176854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!