Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaç Kesimi Yerine Güneş Enerjisi

Konya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakanlık tarafından onaylanan “Güneş Enerjisi Projesi” ile ülke genelinde yaklaşık 19 bi

Ticaretb>Konya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakanlık tarafından onaylanan “Güneş Enerjisi Projesi” ile ülke genelinde yaklaşık 19 bin 500 orman köyünde ağaç kesiminin önlenmesi ve ülke ekonomisinde yılda 1.3 katrilyon liralık tasarruf sağlanması amaçlanıyor.

Konya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nde görevli “Güneş Enerjisi Projesi” sorumlusu Ziraat Mühendisi Haluk Kartal yaptığı açıklamada, geçimlerini zor şartlarda sağlayan orman köylüsünün, temini kolay ve ucuz olduğu için pişirmeden aydınlatmaya, banyodan, çamaşır ve bulaşığa kadar tüm enerjiyi odundan sağladığını belirtti. Türkiye’de yaklaşık 19 bin 500 orman köyünün bulunduğunu ifade eden Kartal, bu köylerde ise 7 milyon 380 bine yakın kişinin yaşadığını ifade etti.

Kartal, “Odunun sterinin 75 milyon lira olduğu dikkate alındığında ise yılda ortalama 1,3 katrilyon liralık odun sadece su ısıtmak için kullanılmaktadır. Bu fiyatlar Orman İşletme Müdürlüğü satış rakamlarıdır. Harcanan paradan önemlisi orman köylerinde binlerce ağaç çamaşır ve bulaşık için kesilmektedir. Atmosferin oksijen deposu olan ormanların bu şekilde tahrip edilmesini önlemek için köylünün güneş enerji sistemini kullanmasını sağlayacak bir proje hazırladık” diye konuştu.

ÖYLÜLER, ODUN YERİNE GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANACAK

“Güneş Enerjisi Projesi” adını verdikleri bu projenin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandığını belirten Kartal, bu onayın ağaçların kesiminin önlenmesi anlamına da gelebileceğini bildirdi.

Kartal, projenin, ormancılığın yoğun olduğu özellikle ekonomik ve sosyal hayat seviyesi düşük olan orman köylerinde uygulanmasının çok büyük faydalar sağlayacağını ifade ederek, ayrıca köylünün sağlıksız yaşam koşulları ve ülkenin yaklaşık 1,3 katrilyon liralık zararının önleneceğini anlattı.

Çevre kirliliğinin önlenmesi adına da büyük fayda sağlayacak Güneş Enerjisi Projesi’nin hayata geçirilmesiyle güneş enerjisiz köyün kalmayacağını belirten Kartal, “Köylülere 2005 yılından itibaren faizsiz kredi verilecek. Bütün köylerde güneş enerjisini yaymayı planlıyoruz. Hem daha fazla enerji alınacak, hem de ağaçların çamaşır ve bulaşık yüzünden kesimi önlenecek” diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/agac-kesimi-yerine-gunes-enerjisi_12308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!