Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaoğlu'ndan Enerji Atağı

Ağaoğlu Enerji Grubu’nun portföyüne yeni eklediği 3 rüzgâr santrali projesi ve enerji sektöründeki diğer yatırımlar hakkında bilgi vermek üzere Grup üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Ali Ağaoğlu, enerji sektöründe hızlı büyümeyi hedeflediklerini ve enerjide ürün çeşitliliğini amaçlamakla birlikte, projelerin

Hürriyet Gazetesi
Ağaoğlu'ndan Enerji Atağı

Ağaoğlu Enerji Grubu, bir İtalyan ve Hollanda ortaklığı olan Galata Wind Enerji Ltd. Şti’nin Bandırma ve Balıkesir’deki 3 yeni rüzgâr santrali projesini satın aldı.

Ağaoğlu Enerji Grubu’nun portföyüne yeni eklediği 3 rüzgâr santrali projesi ve enerji sektöründeki diğer yatırımlar hakkında bilgi vermek üzere Grup üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Ali Ağaoğlu, enerji sektöründe hızlı büyümeyi hedeflediklerini ve enerjide ürün çeşitliliğini amaçlamakla birlikte, projelerin tercihinde ağırlıkla yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik verdiklerini söyledi.

Enerji Grubu’nun portföyünü genişletmek üzere, doğru yerde doğru proje olmak üzere karşılarına çıkacak yeni projelere de sıcak baktıklarını kaydeden Ali Ağaoğlu, 2009 başında 1 milyar dolar olarak duyurdukları enerji yatırım bütçesini de son satın almalarla birlikte 1.5 milyar dolara yükselttiklerini açıkladı. Ağaoğlu, yeni projelerin üretime geçmesiyle birlikte kurulu güç kapasitesinin de yılda 500 milyon Kilowattsaat (Kws) olacağını kaydetti.

“Dışa bağımlılığı azaltmak için nükleer enerhjiden yamayım”

Ağaoğlu gelişmelerle ilgili olarak şöyle dedi:

“İtalya ve Hollanda ortaklı yabancı bir şirketten Galata Wind’in yüzde 100 hissesini satın aldık. Bir taraftan hisse alımını yaptığımız için gurur duyuyorum, diğer yandan yabancı yatırımcıyı ülkemizde tutmayı başaramadığımız için ülkem adına üzülüyorum. Türkiye enerji konusunda yüzde 80-85 dışa bağımlı hale geldi, yılda yaklaşık 50 milyar doları enerji için dışarıya ödüyoruz. Biz bu nedenle Ağaoğlu olarak yenilenebilir enerjiye yatırım yapma kararı aldık. Karşımıza çıkan yatırım fırsatlarını krize rağmen değerlendirmeye devam edeceğiz.”

Ağaoğlu, bir soru üzerine nükleer enerjiden yana olduğunu, ancak grup olarak bu alanda bir hedefleri olmadığını hatırlatırken, Avrupa’nın ileri ülkelerinde enerji ihtiyacının yüzde 70-80’inin nükleer enerjiden karşılandığına işaret etti. Ağaoğlu “ Türkiye’de de artık nükleer enerjiye geçiş konusunda tartışmaların yoğunlaşmasından yanayım. Kendi enerjisini üretemeyen bir ülkenin dışa bağımlılığı süreceği için gelecekte başka sıkıntılar da ortaya çıkabilir. Nükleer enerjinin yatırım maliyeti yüksek ama, üretim maliyeti düşük. Türkiye bir şekilde nükleer enerjiye geçmek durumundadır” dedi.

“Enerji sektörüne hızla girmek için agresif bir politika izliyoruz”

Ağaoğlu, enerji sektöründeki varlıklarını hızlı bir şekilde güçlendirmek için agresif bir yaklaşım benimsediklerini, bu nedenle mevcut lisansları ya da inşaatı belirli bir noktaya gelmiş projeleri satın almayı tercih ettiklerini vurguladı. Ali Ağaoğlu “ Enerjide yeni lisans alma kapısı nerdeyse kapanmış durumda. Ayrıca yeni projeler uzun zaman alıyor. Hem zaman kazanmak hem de enerji sektöründe hızlı büyümek için en kestirme yol olarak mevcut lisansları ve inşaatı belirli bir aşamaya gelmiş projeleri satın almayı tercih ediyoruz. Bu konuda lisans satmak için bize sürekli başvurular da geliyor” diye konuştu.

Ali Ağaoğlu Bursa, Bandırma, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova’daki diğer rüzgâr santralleri projelerinin lisans aşamasında olduğunu, hidroelektrik santrallerine (HES) de ilgi duyduklarını ve bu kapsamda Bingöl’deki 60 Megawat gücünde elektrik üretmeyi hedefleyen santralin ise proje aşamasında bulunduğunu kaydetti. Ağaoğlu “Başladığımız diğer projelerimizi de, başta Mersin Mut’taki santral olmak üzere hızla sürdürüyoruz. Biz kafamıza koyduğumuz işleri hemen tamamlamak istiyoruz. İlk elektrik faturamızı bu yıl keseceğimizi söyleyebilirim” dedi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ağaoğlu Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı da ciro hedeflerine ilişkin olarak “ 2010’da ciro hedefimiz 1.5 milyar olarak hesaplandı. 2015 için de 2.5 milyar dolarlık bir ciro hedefimiz var. Turizm şehri oluşturmayı planladığımız Bodrum projesi ise 5 milyar dolar zgibi bir gelir bekliyoruz” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/agaoglundan-enerji-atagi_73141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!