Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağrı Dağı için Master Planı Hazırlandı

2 Kasım 2004 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Milli Park ilan edilen Ağrı Dağı için 3 yıldır herhangi bir çalışma yapılmazken, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karara göre bu yıl içerisinde Ağrı Dağı'na Master Planı çerçevesinde yatırım yapılacak.

Zaman Gazetesi
Ağrı Dağı için Master Planı Hazırlandı

b>Milli Park ilan edilen Ağrı Dağı için Master Planı hazırlandı. Hazırlanan plan sayesinde artık Ağrı Dağı'nda cazip yatırımlar yapılarak daha fazla dağcı turistin ziyareti bekleniyor. 2 Kasım 2004 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Milli Park ilan edilen Ağrı Dağı için 3 yıldır herhangi bir çalışma yapılmazken, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karara göre bu yıl içerisinde Ağrı Dağı'na Master Planı çerçevesinde yatırım yapılacak. Yapılacak yatırımlarla daha fazla dağcı turist hedeflenirken, bu durumun bölge turizmi açısından çok önemli olduğu vurgulandı.

Ağrı Dağı'nın Milli Park ilan edilmesinden sonra ilk somut adımın atıldığını belirten Ağrı Çevre ve Orman İl Müdürü Cesim Gökçe, Ağrı Dağı'nda çok verimli yatırımların yapılacağını söyledi. Ağrı Dağı'nın çok önemli bir turizm kaynağı olduğunu ifade eden Gökçe, "Ağrı Dağı 3 yıl önce Milli Park ilan edilmişti. Ama somut bir adım atılmadı. Bakanlığımızın aldığı kararla artık Ağrı Dağı'na Master Planı çerçevesinde birçok yatırım yapılacak. Av turizminden tutun da kış turizmine kadar birçok konuda yatırım gelecek. Bu sayede daha fazla turist Ağrı Dağı'na ilgi gösterecek." dedi.

Master Planı Ağrı Dağı'nın çehresini değiştirecek
105 bin 600 hektar alanda kurulan milli park, Büyük ve Küçük Ağrı dağlarının bulunduğu alanı kapsıyor. Gayri resmi rakamlara göre yılda ortalama 10 bine yakın insan, Ağrı Dağı'na tırmanmak için Doğubayazıt'a geliyor. Bölgenin turizm için öncelikli bölge ilan edilmesi sayesinde bu sayının daha da artması amaçlanıyordu. 5 bin 165 metre yüksekliği ile 'Anadolu'nun Çatısı' diye tabir edilen eşsiz güzellikteki Ağrı Dağı; doğal kaynak değerleri, eşsiz peyzaj özellikleri, endemik bitki ve hayvan çeşitleriyle ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmayı bekliyor. Master Planı'nın Ağrı Dağı'nın çehresini değiştireceğini vurgulayan Gökçe, "Artık Ağrı Dağı'na tırmanmak isteyen dağcılar daha güzel manzaralarla karşılaşacaklar. Her kampta tesisler kurulabilecek. Çok daha ilgi çekecek." şeklinde bilgi verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agri-dagi-icin-master-plani-hazirlandi_53053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!