Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Safranbolu'da 17 Tarihi Ev...

Akçaabat'taki Mahalleye 'Safranbolu' Modeli

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı dönemine ait evleri ve çeşmeleri ile ünlü Ortamahalle, yapılan yeni düzenlemelerle Karabük ilinin 'Safranbolu' ilçesi benzeri bir turizm destinasyon alanına dönüştürülüyor.

yapi.com.tr
Akçaabat'taki Mahalleye 'Safranbolu' Modeli

Akçaabat ilçesindeki tarihi Ortamahalle'nin 'Safranbolu' modeli turizm destinasyon alanına dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. Akçaabat Belediyesi tarafından sürdürülen çalışma ile Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı dönemine ait evleri, çeşmeleri ve konakları restore edilen ilçe, yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı. Restorasyon çalışmalarının sürdüğü mahallede konaklar yeme, içme, oturma ve konaklama alanlarına dönüştürüldü, yöresel hediyelik eşyaların satıldığı mekanlar haline getirildi.

"Tarihi mekan olarak önemli bir yer"
DHA'da yer alan habere göre Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, turizmin önemli bir sektör olduğunu belirterek kısa vadede bu bölgeye iş imkanı sağlayacağına inandıklarını söyledi. Akçaabat'ın çok güzel bir tabiata sahip olduğunu belirten Türkmen, "Buraya gelmek için can atanlar var. Kabul edelim ki henüz altyapımız arzu ettiğimiz seviyede değildir. Konaklama yönünden büyük eksiklerimiz var. İnşallah zamanla bunları da tamamlayacağız. Ortamahalle, Trabzon'un tarihi mekanı olarak önemli yerlerinden biridir. Mahalle ölçeğinde korunan bilinen ender yerlerden biri. Safranbolu ve Beypazarı gibi önemli bir yer. Osmanlı'dan kalan sivil mimarlık örneklerinden biri. Burayı canlandırmamız lazım. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 6 tane konağımız oldu. Bütün binaları biz alalım kamunun olsun niyetimiz yok. Burada satın aldığımız yerler yıkılmaya yüz tutmuş sahiplerinin ilgilenmediği yerlerdi. Bunları restore ederek yeniden hizmete sunduk. Gayemiz bu mahallenin topyekûn canlanabilmesidir. Buradaki sakinlerin, mülk sahiplerinin kendi yerlerine sahip çıkıp kendileri de bu işin içinde olmaları da önemlidir" dedi.

"Mahallenin turizme katacak çok şeyi var"
Trabzon İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazolu da Akçaabat'ın başlı başına bir turizm merkezi olduğunu belirterek, "Ortamahalle sakinleriyle beraber yaptığımız görüşmelerde turizme katacak çok şeyinin olduğunu ifade etmiştik. Akçaabat turizme katkı verecek önemli bir merkez. Mahalle sakinleriyle birlikte bu alanı planlayacağız ve turizme kazandıracağız. Turizmde ürün çeşitliliği ne kadar artarsa gelen turistin kalma süresi o kadar artar. Tüm bunların yanında, turizmde esas olan turistin memnuniyetidir. Turizm oranlarına baktığımızda şehrimize gelen turist sayısının ilk 3 ay yüzde 125 oranda artışla devam ettiğini görüyoruz. Kişi başına baktığımızda Nisan ayında yüzde 370 oranla yükselişe geçti. Bugünkü sayıları geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akcaabattaki-mahalleye-safranbolu-modeli_166026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!