Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akdeniz’in Değerini Bilin

Mersin’den Akdeniz’e açılan gemide bulunan bilim adamları ve Greenpeace gönüllüleri, mavi yüzgeçli orkinosların çoğalma alanı olan Kıbrıs kanalının deniz rezervi haline getirilmesini, endüstriyel balıkçılığın kontrol altına alınmasını istiyor.

Milliyet Gazetesi
Akdeniz’in Değerini Bilin

SPAN lang=EN>  

Dünya denizlerini korumak için okyanuslarda görev yapan Greenpeace’in “Arctic Sunrise” adlı gemisi Akdeniz’de çalışmalar yapmak üzere Türkiye’ye geldi. Mersin’den Akdeniz’e açılan çevre örgütünün gemisinde Türk basınından yalnızca Milliyet bulunuyor.

Bilim insanları ve Greenpeace gönüllülerinden oluşan mürettebat, Mersin’den Kıbrıs’a uzanan kanal boyunca deniz rezervi oluşturulması için yetkililere mesaj vermeye çalışacak. Mavi yüzgeçli orkinosların Akdeniz’deki en önemli çoğalma alanı olan Kıbrıs kanalının bir deniz rezervi haline getirilmesi gerektiğini savunan Greenpeace, endüstriyel balıkçılık ve katık atıklarında kontrol altına alınmasını istiyor.

Orkinosların korkunç durumu
Bilimsel heyet açık denizde çeşitli araştırmalar yaparken, denizdeki canlı sayısının da envanterini tutacak. “Akdeniz’in değerini bilin” mesajı verilmeye çalışılırken, wwww.bendegemideyim.com.tr adresinden de çalışmalar kamuoyuna duyurulacak.

Gemide, Arjantin, Brezilya, Panama, İngiltere, ABD, Hindistan, Yeni Zelanda, Hollanda, Şili, Kanada, Bulgaristan, İrlanda gibi ülkelerden 30 kişi bulunuyor.
Geminin hareketinden önce dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Greenpeace Uluslararası Denizler Sorumlusu Yeni Zelandalı Karli Thomas, “Mavi yüzgeçli orkinosların Akdeniz’deki korkunç durumu denizlerde yaşanan küresel krizin göstergesidir. Türkiye, diğer Akdeniz ülkeleriyle birlikte son kalan balık için yarışmak yerine işbirliği yapmalıdır. Akdeniz ekosisteminin içindeki mavi yüzgeçli orkinoslar tükenmek üzere” dedi.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı ise, “Mersin ile Kıbrıs arasındaki kanal mutlaka deniz rezervi olarak korunmalı. Yani karadaki milli parkların denizdeki uygulanması gibi olmalı. Endüstriyel balıkçılığa sınır getirilmeli ve katı atıklar çok iyi kontrol edilmeli. Bu bölge orkinosların çoğalma alanı. Pasifik Okyanusu’nda başardığımızı, Akdeniz’de balık türlerinin ve boyutlarının artmasını sağlayarak başarabiliriz” dedi.

Mersin’den dün akşam saatlerinde ayrılan Arctic Sunrice gemisi, Kıbrıs rotası üzerindeki ilk deniz araştırmalarını bugün yapmaya başlayacak.

Helikopteri ve zodyak botu var
Arctic Sunrise gemisi, Kuzey Buz Denizi’nde kutupları korumak için uzun süre çalışmalar yaptı. Geminin kaptanı İngiliz Peter Bouquet da Kuzey Kutbu’na kürekle giden ilk denizci. Yaşamını Greenpeace eylemlerine ve dünya denizlerini korumaya adayan kaptan, Arctic Sunrise’
ı Mersin’den Antalya’ya kadar olan şeritte yönetecek. Gemide bir helikopter ile 5 donanımlı zodyak bot bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonrasında, Antalya Limanı’na 100 kadar tekneyle şenlik havasında girilmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akdenizin-degerini-bilin_61750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!