Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akkuyu Nükleere "Hayır" Dedi

Nükleer karşıtları Mersin Akkuyu’da buluştu, Rusya ile yapılan anlaşma ve TBMM’den geçen yasa ile Akkuyu’da kurulacak olan Nükleer santrale "hayır" dedi. Ankara, İstanbul, Adana, Mersin’den gelen katılımcılar “başka bir dünya, başka bir enerji mümkün” rozetleri taktı ve “Nükleer Santrale hayır” yelekleri giydiler.

BirGün Gazetesi
Akkuyu Nükleere "Hayır" Dedi

Nükleer karşıtları Mersin Akkuyu’da buluştu, Rusya ile yapılan anlaşma ve TBMM’den geçen yasa ile Akkuyu’da kurulacak olan Nükleer santrale "hayır" dedi
 
Yürüyüş Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Belediyesi'nde başladı. Ankara, İstanbul, Adana, Mersin’den gelen katılımcılar “başka bir dünya, başka bir enerji mümkün” rozetleri taktı ve “Nükleer Santrale hayır” yelekleri giydiler. Mitinge EMO Ankara, Mersin, İstanbul, Konya şubeleri, TMMOB’ den Kimya, Makine ve Çevre Odaları, Derelerin Kardeşliği Platformu, Devrimci 78’liler, KESK, Eğitim Sen, Tüm Bel Sen, Teknik Eğitim Birliği, Greenpeace, Ekoloji Kolektifi, CHP, EDP, ÖDP, TKP ve Yeşiller Partisi katıldı. Yürüyüşün ardından gerçekleştirilen mitingde konuşan Nükleer Karşıtı Platform Mersin Dönem Sözcüsü Sebahat Aslan bundan 65 yıl önce Japonya’nın Nagazaki ve Hiroşima kentlerine atom bombası atılmasıyla 350 bin kişinin öldüğü ve milyonlarca kişinin sakat kaldığına dikkat çekti. “Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak Nükleer Santrallerle ülkemizde de bir atom bombası felaketi yaşatılmak isteniyor” diyen Aslan nükleer santral kazalarının tüm önlemlere rağmen engellenemediğini ve bu kazaların medyadan ve halktan gizlendiğini söyledi.
 
"NÜKLEER ÇÖPLÜK OLMAYACAĞIZ"

Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale de Akkuyu’yu nükleer çöplük haline getirilmek istendiğini söyledi. Kale, “Nükleer Santral ve atıkları radyasyon yayar ve yayılan bu radyasyonu engellemek ya da atıkların imhası için bir yol bulunamamıştır. Bu nedenle nükleer yalnızca kurulduğu zamanda değil sonrasında da zehir saçmaya devam edecektir” dedi. Mitinge katılan CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de “radyasyonun insan sağlığına etkileri ortadayken, AKP’nin emperyalizmin neoliberal politikaları gereği Nükleer Santrale karşı 40 yıldır süren bilimsel ve haklı mücadelelere rağmen halkın tepkilerini görmezden gelerek nükleer lobilerin siyasi baskılarına boyun eğdi” dedi. Miting Ankara’dan gelen Sahne Dışı Tiyatro Topluluğu “Kara kuyu ak kuyu” oyununun ardından sanatçı İlkay Akkaya konseriyle sona erdi.
 
"Geleceği yok etmelerine izin vermeyeceğiz"

Tarım işçisi Mehmet Ergüç, “santralin enerji üreteceğini biliyorum. Ama bu bölgede olması uygun değil, çünkü burası turistik ve ülkenin en değerli bölgesi. Başka ülkeler yapıyorsa eğer biz de yapalım, karşı değilim. Ancak zararları engellenmeli. Radyasyon sızdığı zaman yeşillik bırakmaz” dedi. Akkuyu’ya 1989’da Tarsus’tan gelen, oteller de çalışan ve şimdi kendi otelini işleten Salih Günaştı, nükleer santralin karşısında olduğunu, bu bölgenin turizmle zaten ülkeye yeterince katkı sağladığını söylüyor. Günaştı “ biz buraya hayatımızı koyduk, üç beş tane hayalperestin hayallerini gerçekleştirmeyeceğiz. Bu güzelim dünyayı yok etmeye, bu güzellikleri elimizden almaya kimsenin hakkı yok” dedi. Eşi gibi nükleer santrale karşıtı ve aynı zamanda bir Greenpeace üyesi olan Işıl Günaştı da, “nükleerin zararlarını bundan 40 yıl sonra bile görmeye devam edeceğiz. Çocuklarımızın geleceğini yok etmelerine izin vermeyelim” diyor.
 
"Nükleer hayatımıza kabus gibi çöktü"

Miting için Akkuyu’ya gelen İlkay Akkaya da nükleer santral için şunları söyledi:
“Nükleer Santral projesi hayatımıza bir kabus gibi çöktü. Hem akarsularımız hem çevremiz ve elbette insanlar da dahil tüm canlı türleri nükleerin yaydığı bu radyasyondan olumsuz yönde etkilenecekler. Bu yıkıma kendi adıma sessiz kalmam mümkün değil bu nedenle nükleer santral karşısında yapılacak tüm etkinlikler de yer alacağım” dedi.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-nukleere-hayir-dedi_81836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!