Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Alaçatı’nın Taşevleri Restore Ediliyor

Eski Rum evleri olarak bilinen Alaçatı’nın simgesi tarihi taşevler, restore ediliyor. Yöreye özgü mimarisini koruyan taşevler, turizme de hizmet vermeye hazırlanıyor.

NTV
Alaçatı’nın Taşevleri Restore Ediliyor

ski Rum evleri olarak bilinen Alaçatı’nın simgesi tarihi taşevler, restore ediliyor. Yöreye özgü mimarisini koruyan taşevler, turizme de hizmet vermeye hazırlanıyor.

İzmir’e bağlı Alaçatı’nın simgesi tarihi taşevlerin restorasyon işlemine başlandı. Cumbalı evler, dar sokaklar, taşlı yollar. 200 yıllık bir geçmişe sahip Alaçatı’nın taşevleri, restorasyon çalışmalarıyla yeniden hayata dönüyor.

Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yaklaşık 400 dönümlük bir alanı kentsel sınırlar içinde yapılaşmayı koruduklarını belirtirek, “Buna ilaveten de yeni gelişim alanında alaçatı mimari özelliklerini taşıyan bu kentsel sınırlar içerisindeki yapıyı o bölgeye yayıyoruz” diye konuştu.

Tarihi evlerin taşı, taş ocağından geliyor, taş ustalarının ellerinde bir bir yontulup ön yüzleri düzleştiriliyor. Daha sonra çekiçle parçalanan küçük taşlar yerlerine konuluyor. Böylece taşev tablosu tamamlanmış oluyor.

Restore edilen binalara son yıllarda artan ilgi nedeniyle, taşev mimarili butik otel sayısı da giderek artıyor. Yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak olmasıyla bilinen taşevlerin maliyeti 200 ila 500 milyar arasında değişiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alacatinin-tasevleri-restore-ediliyor_46800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!