Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alanya'da 13 Bin Konut Satıldı 2 Bin 500 Yabancı Tapu Bekliyor

Alanya'da 13 Bin Konut Satıldı 2 Bin 500 Yabancı Tapu Bekliyor

Referans Gazetesintalya'nın Alanya İlçesi'nde satın aldıkları mülklerin tapularını almak için 2 bin 500 yabancının beklediği, son üç haftada ise 300'den fazla yabancının mülk satın almak amacıyla Tapu Sicil Müdürlüğü'ne başvurduğu bildirildi. Alanya'da bugüne kadar 13 bin konutun yabancılara satıldığı belirtiliyor.

Tapu Sicil Müdürü Fikret Ayman, yabancıların mülk edinmelerini düzenleyen tapu kanunu değişikliğinin üç hafta önce yürürlüğe girdiğini anımsatarak, üç hafta içinde tapu almak için 300'den fazla yabancının, kendilerine başvurduğunu söyledi. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte üç hafta içinde, daha önce başvuruda bulunan ve tapu almak için sıra bekleyen 300 kişiye tapularının verildiğini anlatan Ayman, halen tapu almak için 2 bin 500 yabancının beklediğini dile getirdi.

Danimarkalılar ilk sırada
“Karşılıklılık esası” nedeniyle Türkiye'de mülk edinme imkanları bulunmayan Danimarkalıların, Alanya'da mülk satın almak isteyenler arasında ilk sırada geldiğine işaret eden Ayman, başvuruların 760'ının Danimarkalılardan geldiğini kaydetti. Ayman, Danimarkalıları, İrlandalılar, Norveçliler ve Hollandalıların izlediğini söyledi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan Yardımcısı ve İnşaatçılar Komitesi Başkanı Hüseyin Erkek ise, yabancıların Alanya'ya ilgisinin sürdüğünü, ilçede önceki yasanın yürürlükte olduğu dönemle birlikte, şu ana kadar yabancılara 13 binin üzerinde mülk satıldığını bildirdi. Konut almak için başvuranların arasında en çok Danimarkalıların olduğuna ve yasanın, bu ülke insanlarına satışa imkan vermediğini belirten Erkek, ALTSO olarak bu sorunun çözümü için girişim başlattıklarını kaydetti.

Erkek, Alanya'da yabancılara satılmak üzere yapılmış olarak bekleyen 20 binden fazla konut olduğunu, konutların 75-200 bin euro arasında satıldığını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alanyada-13-bin-konut-satildi-2-bin-500-yabanci-tapu-bekliyor_41379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!