Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi Çamurda Heykeli Zaragoza'da

Allianoi antik kentinden çıkan Su Perisi'nin kopyası, ülke tanıtımı için İspanya'ya gidecek. Kazı Başkanı Ahmet Yaraş, "Bu eser nereden çıktı derlerse ne diyecekler?" diyor.

Milliyet Gazetesi/Ömer ERBİL
Allianoi Çamurda Heykeli Zaragoza'da

llinoi antik kenti, Bergama Yortanlı Barajı'nın suları altında kalacak. Bu kentten çıkan Su Perisi heykeli ise kopyasıyla da olsa, ülke tanıtımı için İspanya'ya gönderiliyor.

Dünyanın en büyük fuarı EXPO'ya 2015 yılında ev sahipliği yapabilmek için İzmir ile İtalya'nın Milano kentleri yarışıyor. Düzenleyene büyük ekonomik imkânlar sağlayan fuarı kimi yapacağı bu yıl içinde belirlenevek. Türkiye, bu organizasyonu kaçırmamak büyük çaba harcıyor. Ana teması 'Su' olan İspanya'nın Zaragoza kentinde yapılacak EXPO 2008 organizasyonu da tanıtım fırsatı olarak görülüyor.

Bu çerçevede, İzmir Ticaret Odası, Allianoi'den çıkan "Su perisi" heykelinin kopyasını şehre götürmeyi planlıyor. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin beklediklerini belirterek, "Zaragoza Belediye Başkanı ile görüştüm. Heykel için şehirde bir meydan tahsis edecekler" dedi.

'Kazı izni vermediler'
Allianoi Bilimsel Kazı Başkanı Yaraş ise, şöyle konuştu: "Türk Avrupa Delegasyonu'ndan 3 milyon euro kazı çalışmaları için yardım aldık. Ancak bakanlık kazı izin vermedi. Vermeme sebeplerini de açıklamadılar. Bakanlıktan para istemedik yine izni alamadık. Kazı sezonunu boş geçirdik. Şimdi ülkenin tanıtımı için heykeli kullanıyorlar. Şehir meydanında heykeli sergilerken altına ne yazacaklar? 'Biz heykelin çıktığı yeri görmek istiyoruz' diyenlere, 'Heykelin çıktığı antik kenti biz tarihin karanlık sularına gömdük mü' diyecekler. Üstelik adamın biri, 'Bunlardan daha orada çok var' dediği halde 'Biz ona araştırma izni vermedik mi' diyecekler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-camurda-heykeli-zaragozada_58571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!