Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Allianoi İçin Acil Karar Beklemeyin"

"Allianoi İçin Acil Karar Beklemeyin"

bianet.org
"Allianoi İçin Acil Karar Beklemeyin"

b>Yortanlı Barajı'nın tehdidi altındaki Allianoi'un nasıl korunacağını belirleyecek Bilimsel Kurul ilk inceleme ziyaretini gerçekleştirdi. Kurul üyeleri, "Allianoi için acil karar vermemiz söz konusu değil. Birçok inceleme yapmamız gerekiyor" dedi. Bergama'da, Yortanlı Barajı projesinin tehdidi altındaki Allianoi'un koruma önlemlerini belirleyecek olan bilim kurulu, antik kenti ilk kez 28 Şubatta ziyaret etti.

Kurul üyelerinden Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Kutalmış Görkay, "Allianoi hakkında gerçek sonuca varabilmek için bilimsel kurulun hemen net bir karar vermesinin mümkün olmadığını" söyledi.

Görkay, daha önce Zeugma antik kentinin kazı çalışmalarını yürüten ekibin başkanlığını yapmıştı. Allianoi Bilimsel Kurulu'nun başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal da, "Hem Allianoi hem de Yortanlı Barajı'nın durumu hakkında gerekeli bilgileri edinmek için yetkililerle görüştük. Söz konusu alan için bilimsel heyetin acil bir karar vermesi söz konusu değil. Bu kararı sonuçlandırmak için birçok defa buraya gelerek gerekli incelemeleri yapacağız" dedi.

Kurul, Bergama Arkeoloji Müzesi'ndeki eserleri inceledi; Bergama Arkeoloji Müzesi Müdürü Adnan Sarıoğlu'yla ve İzmir Devlet Su İşleri Bölge Müdür Yardımcısı Özer Horzum'la görüştü.

Allianoi Girişim Grubu: Kurul eksik
Allianoi'un kurtarılması için çalışan Allianoi Girişim Grubu'ysa, Bilimsel Kurul'da arkeoloji, jeoloji, inşaat mühendisliği ve mimarlık dallarından uzmanların olduğunu, ancak Allianoi'un bir "suyla tedavi merkezi" olduğu göz ardı edildiğini, Kurul'da bu alandan bir uzmana yer verilmediğine dikkat çekmişti.

Girişim Grubu, bu nedenle Kurul'da bir de "Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji" bilim dalından bir uzmana yer verilmesi gerektiğini savunarak, Kültür Bakanlığı'na-bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bir dilekçe göndermişti.

Şu anki Bilimsel Kurul, şu adlardan oluşuyor:
Prof Dr. Hayat Erkanal (Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü), Doç Dr. Kutalmış Görkay (Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü), Prof.Dr. Vedat Toprak (Ortadoğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği), Prof Dr. Halil Önder (Ortadoğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği), Prof.Dr. Ataman Demir (Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi)

Prof. Dr. Ataman, 28 Şubat'ta gerçekleşen ilk incelemeye katılamadı.

İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 13 Ekim 2005'te, "Allianoi'un 'Dünya mirası literatürüne girebilecek nitelikte korunması gerekli kültür varlığı olduğuna, korunmasına yönelik önlemlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çözümlenmesine, çözüm üretilene kadar barajda su tutulmamasına" karar vermişti.

Bilimsel Kurul, bu karar uyarınca daha sonra oluşturulmuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-icin-acil-karar-beklemeyin_42574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!