Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altın Madeni Suyu Yutacak

Altın Madeni Suyu Yutacak

Cumhuriyet Gazetesib>İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar Havran / Küçükdere El Ele Hareketi Dönem Sözcüsü Ertuğrul Barka, Uşak Kışladağ'da işletilmek istenen altın madenine ilişkin bilirkişi raporunda, madenin yeraltı sularına zarar vereceği görüşünün vurgulandığını söyledi. Barka, Kışladağ Altın Madeni'nin ''siyanür yığın liçi'' yöntemiyle işletilmek istendiğini anımsatarak ''Madeni işletmek isteyenler unutmasın ki Kışladağlılar, Kurtuluş Savaşı'nda en ön saflarda mücadele ettiler ve bu nedenle gelenekleri güçlüdür'' dedi.

Barka, İzmir Tabip Odası'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, İnay köylülerinden oluşan 309 kişi ile 15 avukatın, 9 Kasım 2005'te yeraltı suyu arama izninin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açılması için dilekçe verdiklerini, davanın hâlâ Manisa İdare Mahkemesi'nde sürdüğünü vurguladı. Barka, dava sürecinde oluşturulan bilirkişi heyetinin rapor hazırladığını kaydederek ''Söz konusu raporda, maden işletme faaliyetinin yeraltı sularında kuruma ve azalmaya yol açacağı belirtilmektedir'' dedi.

ÇED raporu
İnay köylüleri adına konuşan Muammer Sakaryalı da, TÜPRAG şirketinin hazırlattığı ÇED raporuna göre, 17 yıl sürecek siyanürlü altın işletmeciliğinde toplam 150 milyon insanın bir günde tüketeceği su miktarı olan 30 milyon metreküp suyun kullanılacağının belirtildiğini söyledi. Sakaryalı, ''Ancak bu rakamdan daha fazla su kullanılacağını biliyoruz. Su madene 13 kilometre uzaklıktaki Ulubey ilçesi arazisinde 500 metre mesafeyle açılan 3 kuyudan sağlanacak. Bölgede içilebilir nitelikteki su kaynakları çok azdır. Coğrafi koşullar göz önünde bulundurulduğunda bu suyun bile yetersiz olduğu tartışmasız bir gerçektir. 3000 yıldır insanlara hizmet eden ve adını sudan, sularda yaşayan su perilerinden (İnais) alan İnay köyü ve çevre köyleri susuz kalmasın'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altin-madeni-suyu-yutacak_40815.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!