Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi Kültür Adası İçinde Yer Alacak

Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi Kültür Adası İçinde Yer Alacak

Hürriyet Gazetesiessam dostum Turan Erol'un verdiği bilgiler doğrultusunda yazdığım, "Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi Tamamlanmalı" başlıklı yazımdan (Hürriyet, 25 Ocak 2006) sonra müzenin durumu, belediyenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konuya yaklaşımı, Adalet Sarayı inşaatı için Adalet Bakanlığı'nın araziden bir bölümünü binasına katma girişimi, Cer Atölyeleri'nin başka amaçla kullanılması konularında bir araştırma yaptım.

Resmi kaynaklar ve özel kişilerden bilgi aldım. Okurlarıma bu bilgileri aktaracağım.

AKM (Atatürk Kültür Merkezi), 19 Mayıs Spor Tesisi, Gençlik Parkı, Milli Komite tarafından, 20 yıl önce 6 trilyonluk bir bütçeyle, belli bir adada toplanma amaçlı bir proje kapsamına alınmış. Milli Komite, zaman zaman projede değişimler yapmış, müteahhitle yapılan anlaşmaya rağmen iş ortada kalmış.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Gençlik Parkı için sunduğu proje kabul edilmiş. Gençlik Parkı'na, öğrendiğime göre yüklenmek istenen işlev bir tür, Hyde Park, Central Park benzeri bir kimlik. Ancak burada kültürel etkinlikler de yapılacak.

* * *

Asıl önemli proje, Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi'nin de yer alacağı kültür adası. Plan yapılırken, Opera'ya yeni bir yer aranmaya başlanmış. CSO (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası), Çağdaş Sanatlar Müzesi, hatta daha ismi açıklanmayan bir müze de bu adanın içinde yer alacakmış. Çağdaş Sanatlar Müzesi için düşünülen formül, devletle özel teşebbüsün bu müzeyi ortaklaşa oluşturması. İşletme yönünden daha tercih edilir bir durum olarak düşünülüyor.

Adalet Sarayı'nın yapımında, arsadan yer alma konusunun çözülmesi için Adalet Bakanlığı yetkilileri ile belediye arasındaki görüşmeler sürüyor.

Kültür mekánlarının, özellikle müzelerin yapılması için hazırlanan projelerin gerçekleşmesi elbet özellikle o şehirde yaşayanları sevindirir. Müzeyi biraz daha farklı konumda düşünerek, onun bir an önce tamamlanmasını öneriyorum. Beklemeye tahammülü olmayan bir gecikme.

Çünkü "Kültür Adası" projesinin gerçekleşmesi için biraz uzun zamana ihtiyaç var kanımca. O zamana kadar da müzeyi bitirelim diyorum.

* * *

BİR kentin benim için öncelikle gündem maddeleri, kültürle, sanatla ilgili olanlarıdır. Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi sorununa da öyle bakmak lazım.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-cagdas-sanatlar-muzesi-kultur-adasi-icinde-yer-alacak_41112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!