Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara ile Roma'yı Buluşturan Tapınak

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsilli, dünyada sadece Roma ve Ankara'da Augustus Tapınağı bulunduğunu belirterek, “Eğer Ankara ile kardeş şehir olması düşünülürse bence bu şehir Roma olmalıdır. Augustus Tapınağı üstündeki Latince yazıtlar imparatorun vasiyetini yazar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Roma Belediye Başkanı bu konuda

Hürriyet ANKARA
1 Ankara ile Roma'yı Buluşturan Tapınak

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsilli, dünyada sadece Roma ve Ankara'da Augustus Tapınağı bulunduğunu belirterek, “Eğer Ankara ile kardeş şehir olması düşünülürse bence bu şehir Roma olmalıdır. Augustus Tapınağı üstündeki Latince yazıtlar imparatorun vasiyetini yazar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Roma Belediye Başkanı bu konuda anlaşırsa olması mümkün, umarım gerçekleşir” dedi.

İtalya Büyükelçisi Carlo Marsilli, dünyada sadece Roma ve Ankara'da Augustus Tapınağı bulunduğunu belirterek, “Eğer Ankara ile kardeş şehir olması düşünülürse bence bu şehir Roma olmalıdır. Augustus Tapınağı üstündeki Latince yazıtlar imparatorun vasiyetini yazar” dedi.

2012'de “İtalya'da Türkiye” projesiyle Türk kültürünün de İtalya'da tanıtılacağının altını çizen Büyükelçi Marsilli, GAP Bölgesi'ne İtalya'nın önemli işadamları ve yatırımcılarıyla bir ziyarette bulunacağının altını çizdi. GAP'a yapılan ziyarette işbirliği ve yatırım olanaklarının incelenerek GAP'a can verecek projelerin iki ülkenin katkısına fayda sağlayacağını dile getiren Büyükelçi Marsillo konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Katıldığınız bir etkinlikte, “Türkiye'de İtalya 2010” adlı proje kapsamında 122 etkinlik yapılacağından bahsetmiştiniz, bu projeyle ve etkinliklerle ilgili bilgi verir misiniz?

Biz büyükelçilik olarak 2010 senesi için ‘Türkiye'deki İtalya 2010' diye bir program yapacağız. Herşeyden önce bu gösterilerde kullanacağımız bir logo hazırladık. Bu logo çok ünlü bir İtalyan sanatçısı tarafından hazırlandı. Bütün Türkiye kapsamında sayı vermek gerekirse tam 122 tane sosyal, kültürel ve ekonomik programlar hazırladık. Bunlardan ilki İtalyan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano Türkiye'yi ziyareti vesilesiyle açılan İstanbul'daki Venedik Sergisi. Bu sergi çok büyük bir yankı yaptı, halen Sabancı Müzesi'nde görmek isteyenler için sergilenmeye devam ediyor. Ankara'daki ilk sergi ise İtalyan Kültür Derneği aracılığı ile gerçekleşecek. Mesela, Şubat ayında bir kitap yayınlanacak. Bu kitap İtalya'daki arkeolojik çalışmaları detaylarıyla tanıtacak. Yine Şubat ayında Ankara Caz Festivali'nde İtalyan bir caz grubu ile katılacağız. Şubat ayında Ramada Otel'de İtalyan gastronomisi ile ilgili bir çalışma olacak. Mart ayında Ankara'da Uluslararası Sinema Festivali'ne katılım göstereceğiz.

İşbirliği ve yatırım imkanı incelenek

Proje dahilinde yapılacak 122 etkinliğin içeriği genel olarak kültürel ağırlıklı mı olacak?

Bu yıl yapacağımız etkinlikler kültürel etkinlikler olmasının yanısıra hem ekonomik hem de sosyal etkilere sahip olacak. Örnek vermek gerekirse, Mart ayında İtalyan iş adamları, yatırımcıların olduğu bir grupla beraber Güneydoğu Anadolu Projesi'nin uygulandığı yerlere çıkartma yapacağız. Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep bölgesini kapsayan alanda, İtalyan yatırımcıların da bulunduğu bir grupla ticari temaslarda bulunmak üzere orada olacağız. Bu etkinlikler sadece kültürel bağlamda değil iki ülkeninde çıkarına olan ve ilgisini çeken hem sosyal hem ekonomik değerler meydana gelecek. Bundan birkaç ay önce Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Milano'dayken bu fikir kendisinden çıktı. GAP bölgesini İtalyan yatırımcılara tanıtmak için böyle bir ziyaret fikri ortaya çıktı. 21-24 Mart arasında İtalyan yatırımcılar bu bölgeye gidecek ve hangi sektörlerde işbirliği veya yatırım yapılabilir onları yerinde görecek. Önümüzdeki Mayıs ayında İstanbul'daki İtalyan Ticaret Odası'nın 150.yılı kutlanacak. Yani İtalyan Ticaret Odası İstanbul'da 150 yıldır var. Aslında bu bile ekonomik olarak iki ülkenin desteğe açık olduğunun göstergesi. Bu aktiviteye bütün Avrupa'da olan İtalya ticaret odalarını davet edeceğiz.Yapacağımız toplantılardan biri kadın girişimciler üzerine olacak. Kültürel alışveriş sayesinde her ülke birbirini daha iyi anlar diye düşünüyorum.

Kültürel kaynaşmanın temsilcisi Zonaro

Bu etkinlikler sayesinde iki kültürün ve iki toplumun yakınlaşması söz konusu, Türkler ve İtalyanlar arasında tanıdık gelecek kültürel benzelikler olduğundan söz etmek mümkün mü?

Herşeyden önce her ülkenin kendine has bir kültürü vardır. Dolayısıyla bir İtalyan kültürü bir de Türk kültürü var. Asırlar boyunca İtalya ve Türkiye ilişkileri dağılımı sebebiyle kültürel değişimler oldu. Özellikle 19. yüzyılda. Muhakkak ki, bazı benzerlikler var çünkü İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkiler 600 yıl öncesine dayanıyor. Aslında İtalyanlar ve Türkler arasında birbirlerini anlama konusunda hiçbir sorun yok ama bu kültürel aktiviteler her iki halkın birbirini daha iyi tanımasına olanak sağlar diye düşünüyorum. Mesela bunlardan biri, Fausto Zonaro Türkiye'deki ününü Osmalı İmparatorluğu döneminde sarayda yaptığı resimler sayesinde edinmiştir. Zonaro oryantalist eserleriyle tanınmış, bir çok oryantalist eseri olan bir İtalyan sanatçıydı. Özellikle geçtiğimiz seneyi ele alırsak, Türkiye'deki İtalyan kültürünü gösteren, İtalyan kültürünü ortaya koyan bir çok etkinlikler oldu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-ile-romayi-bulusturan-tapinak-_76418.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ankarada yapılan diğer kazılarda çıkan Roma eserleri ile birlikte Ankara'nın Roma geçmişi gün ışığına çıktıkça seviniyorum. Batıda Egede görmeye alıştığımız eserler ankarada da olacak. Anadolu Medeniyetleri müzesindeki heykel çok güzel mesela. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!