Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Efes’e Selçuk Belediyesi Talip

Antik Efes’e Selçuk Belediyesi Talip

NTV
Antik Efes’e Selçuk Belediyesi Talip

elçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, özelleştirileceği açıklanan Efes Antik Kenti’ne belediye olarak talip olduklarını açıkladı. Ülgür, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, Efes’i ziyareti sırasında, antik kentin özelleştirilebileceği şeklinde bir açıklamada bulunduğunu hatırlatarak, antik kente talip olduklarını ifade etti.

Efes Antik Kenti’nin dünyanın en önemli kültür mirasları arasında yer aldığını belirten Vefa Ülgür, “Bakan Koç, antik kentlerin, özellikle de tiyatroların özelleştirileceğini, antik tiyatro ve kentlerde özelleştirmenin bakım ve temizlik işinin üstlenilmesi, karşılığında kapı giriş bedellerinin alınması şeklinde gerçekleştirileceğini söylemişti. Biz hemen programımızı yaptık ve antik kente talip olduğumuzu bildiriyoruz” diye kaydetti.

Selçuk’ta bulunan tarihi ve kültürel zenginlikleri korumak ve kollamayı, hizmet programlarında birinci sırada tuttuklarını belirten Ülgür, belediye olarak antik kentin temizlik ve bakımını yıllardır özenle yerine getirdiklerini söyledi.

Yılda ortalama 1 milyon 500 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti’nin, ekonomik getirisiyle devletin sırtına yük olmaktan çok, önemli bir gelir kaynağı olduğunu bildiren Ülgür, “Antik kentin özelleştirilmesi birçok yeni sorunu gündeme getirebilir. Efes Antik Kenti’nin temizlik ve bakımını sürdürmeye talibiz. Kapı giriş ücretleri, herhangi bir özel sektör kuruluşuna veya herhangi bir kuruma bırakılacaksa bu kurum TÜRSAB yerine Selçuk Belediyesi ve Kaymakamlık makamının da bulunduğu Köylere Hizmet Götürme Birliği olmalıdır. Efes Antik Kenti Ankara’dan yönetilemeyecek kadar önemli sorunları olan, turizmde de dünyada marka olmuş bir ören yeridir. Bize göre Efes’te yapısal sorunlar nedeniyle güvenlik zafiyeti vardır. Efes’in ortasında bulunan özel mülkiyet nedeniyle tarım yapılmaktadır” dedi.

Efes’in sorumluluğunu taşıyan müzenin personel eksiği olduğunu, Efes ören yerinde ziyaretçilerin ve esnafının, fiziki mekanlardan dolayı sorunları olduğunu hatırlatan Ülgür, ören yerinin TÜRSAB’a verilmesinin, bu sorunlara yenilerini ekleyeceğini vurguladı.

Efes’teki bütün problemleri çözecek “Efes Alan Yönetimi” adı altında bir yönetim modeli taslağı hazırladıklarını belirten Ülgür, “Belediye olarak her türlü sorumluluğu almaya hazırız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-efese-selcuk-belediyesi-talip_40723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!