Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Antik Kente Büfe’ Tartışması Sürüyor

İzmir Selçuk’taki Efes Antik Kenti içindeki büfeler, kaymakamlık ile belediyeyi karşı karşıya getirdi. Belediye yetkilileri, standların görüntü kirliliği yarattığını savunurken, kaymakama göre ise büfeler ziyaretçilerin doğal ihtiyaçlarını karşılıyor.

NTVzmir Selçuk’taki Efes Antik Kenti içindeki büfeler, kaymakamlık ile belediyeyi karşı karşıya getirdi. Belediye yetkilileri, standların görüntü kirliliği yarattığını savunurken, kaymakama göre ise büfeler ziyaretçilerin doğal ihtiyaçlarını karşılıyor.

Türkiye’nin antik çağdan kalan en önemli eserlerin bulunduğu Efes Antik Kenti’de açılan satış standlarıyla ilgili tartışma büyüyor. Turizm ve Kültür Bakanlığı ile Selçuk Kaymakamlığı arasında yapılan anlaşmayla Efes Antik Kenti’nde işletilen 7 standın, ören yerinde görüntü kirliliğine yolaçması tartışmanın odak noktasını oluşturuyor.

Ülgür: Görüntü kirliliği yaratıyor
Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, “Burada gazoz ve dondurma satarak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunamayız. Burayı Köylere Hizmet Götürme Birliği çalıştırıyor. Oraya başka kaynaklardan para buluruz, devletimizin o gücü vardır. Antik kentin içinde böyle faaliyetler olmamalı. Biz devlet olarak örnek olmalıyız, kamusal kurumlar olarak vatandaşa örnek olmalıyız. O anlamda doğru bulmuyorum” diye konuştu.

İnci: Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılıyor
Selçuk Kaymakamı Aziz İnci ise, antik kentteki büfelerin ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşıladığı görüşünü savunuyor.

İnci, “İnsanların en basit içecek ihtiyaçları için burada böyle olması, son derece doğal. Kaldı ki, bütün bu çalışmalar denetimde ve aynı zamanda kazı sorumluluğu üzerinde bulunan Avusturya kazı heyetinin başkanlığında yürütülüyor” dedi.

Tarihi yapıya uymayan her türlü olumsuzluğu gidermeye çalıştıklarını ifade eden İnci, görüntü kirliliğinden kaçındıklarını savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kente-bufe-tartismasi-suruyor_46749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!