Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aracını Bırakıp Otobüse Binenler Arttı

Yaşanan ekonomik gelişmeler, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’nin büyük kentlerinde yaşayanları da toplu taşıma araçlarına yöneltti. Nitekim, 2009’da otobüs, minibüs, metro ve vapurlardaki yolcu sayılarında yüzde 20’ye varan artışlar oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin rakamlarına göre geçen yıl, topu ulaşım araçlarında günlük yolcu sayısı yüzde

Milliyet Gazetesi
Aracını Bırakıp Otobüse Binenler Arttı

Yaşanan ekonomik gelişmeler, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’nin büyük kentlerinde yaşayanları da toplu taşıma araçlarına yöneltti. Nitekim, 2009’da otobüs, minibüs, metro ve vapurlardaki yolcu sayılarında yüzde 20’ye varan artışlar oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin rakamlarına göre geçen yıl, topu ulaşım araçlarında günlük yolcu sayısı yüzde 19.7 oranında artışla 12 milyon 485 bine ulaştı. Belediye ve özel halk otobüslerinin yanı sıra minibüs, taksi ve dolmuş gibi karayolu taşımacılığında günlük toplam yolcu sayısı 9 milyondan 11 milyona çıkarken, deniz yolunda 407 binden 410 bine yükseldi. Raylı sistem ve banliyödeyse günlük yolcu sayısının 943 binden 1 milyonun üzerine çıktığı belirtiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de belediye otobüsleriyle taşınan yolcu sayısının 2007’de 186 milyon iken 2008’de 209 milyona çıktığını bildirdi. Geçen yıl yaklaşık 200 milyon yolcu taşındığını vurgulayan yetkililer, 2009’da bazı bölgelerdeki hatların özelleştirildiğini, aksi halde rakamın 215 milyonu aşabileceğini kaydetti.

Toplu taşımayı kullananlardaki artış, İzmir ve Bursa’da da gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım hizmetinden 2007’de 286 milyon, 2008’deyse 325 milyon kişinin yararlandığı belirtiliyor. Geçen yıl ise toplu ulaşımdan yararlananların sayısı yüzde 19.3 artışla 388 milyona ulaştı. Bursa’da da raylı sistemin yolcu sayısı 45 milyondan 47 milyona, belediye otobüslerindeyse 22 milyondan 26 milyona çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aracini-birakip-otobuse-binenler-artti_78081.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!