Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arkeoloji Müzesi - Louvre İşbirliği

Arkeoloji Müzesi - Louvre İşbirliği

NTV
Arkeoloji Müzesi - Louvre İşbirliği

ouvre Müzesi Müdürü Henri Loyrette ve Arkeoloji Müzesi Müdürü İsmail Karamut, birlikte gerçekleştirecekleri ilk projenin Osman Hamdi Bey Sergisi olduğunu açıkladı. Ekibiyle birlikte Türkiye’ye gelen Louvre Müzesi Müdürü Henri Loyrette, Arkeoloji Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Henri Loyrette - Louvre Müzesi Müdürü: Arkeoloji Müzesi’nin, kuruluşundan beri Louvre ile ilişkileri olmuş. Ayrıca burada bulunan koleksiyonlar Louvre ile birbirlerini tamamlıyorlar. O nedenle bu çalışma adeta bir görev bizim için.

İsmail Karamut - Arkeoloji Müzesi Müdürü: Louvre Müzesi’ndeki eserlerle İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler arasında büyük benzerlik var köken itibariyle, geldikleri yer itibariyle. İstanbul Arkeoloji Müzesi olarak, dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Louvre Müzesi ile böyle bir diyaloga girmekten sonsuz mutluluk duyuyorum.

Loyrette ve Karamut, birlikte gerçekleştirecekleri ilk projenin Osman Hamdi Bey Sergisi olduğunu açıkladı.

Henri Loyrette: Osman Hamdi Bey’in bizim elimizde bir çok yazışmaları var bu müzenin kuruluş aşamasında Louvre ile yaptığı. Louvre’dan destek alarak kurulan bu müzeyle böyle bir ortak çalışma içine girmek bence gurur verici.

İsmail Karamut: Osman Hamdi Bey’in müzenin kuruluşu sırasında da yaptığı yazışmalarla ilgili önce kendilerinde de bu konuda çok büyük doküman olduğunu söylediler. Zaten Osman Hamdi Bey bizim kurucu müdürümüz. İlk sergiyi bununla yapmaya karar verdik.

Henri Loyrette Arkeoloji Müzesi’ne duyduğu hayranlığı da dile getirdi.

Henri Loyrette: Beni burada en çok çarpan ve en çok etkileyen şey, saygın bir tarihe sahip bu toprakların eserleri tabiki. Bu çok nadir ve seçkin eserleri dünyanın da görmesini istiyoruz. desteğimiz sonsuz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeoloji-muzesi---louvre-isbirligi_40970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!