Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Aşk Yağmuru' Mahkeme Kararıyla Yerine Dönüyor

Kemer’de MHP’li Belediye Başkanı tarafından ‘müstehcen’ olduğu gerekçesiyle yerinden kaldırılan, tepkiler üzerine de bir parka konulan ‘Aşk Yağmuru’ heykeli, mahkeme kararıyla yerine dönüyor. Mahkeme ilk yerine konulmasına karar verdi.

Radikal Gazetesi
'Aşk Yağmuru' Mahkeme Kararıyla Yerine Dönüyor

Mahkeme 29 Mart seçimlerinin hemen ardından kaldırılan heykelin eski yerine konulmasını istedi. (Fotoğraf: DHA)

Kemer’de MHP’li Belediye Başkanı tarafından ‘müstehcen’ olduğu gerekçesiyle yerinden kaldırılan, tepkiler üzerine de bir parka konulan ‘Aşk Yağmuru’ heykeli, mahkeme kararıyla yerine dönüyor. Mahkeme ilk yerine konulmasına karar verdi.

Zafer Sarı’nın heykeli, 2007 yılında, dönemin Belediye Başkanı CHP’li Hasan Şeker tarafından Antalya’nın Kemer ilçe merkezine, Çınarlı kavşağına konulmuştu. 29 Mart seçimlerinde seçilen yeni başkan MHP’li Mustafa Gül’ün ilk işi heykeli kaldırmak oldu.

Heykeli ‘müstehcen’ bulduğu için söktürdüğünü belirten Başkan Gül, tepkiler üzerine üç ay sonra Kuğulu Park’ın içindeki havuza yerleştirdi. Heykeltıraş Zafer Sarı’nın avukatları ise heykelin kaldırılması ve sanatçının izni olmadan başka bir yere konulmasıyla ilgili Antalya 2’nci İdare Mahkemesi’ne iki ayrı dava açtı. Heykeltıraş Zafer Sarı, mahkemede şunları söyledi:

“Heykelde cinsel organ bile yoktur. Bir adamın, bir kadını kendisinden yukarı kaldırıp yücelten bir yönü vardı. Altta ise havuzun üzerinde kimsenin fark etmediği, herkesin sıradan çubuklar zannettiği o demirlerle ‘Kemer’ yazılıdır. Yani heykel iki bölüm halinden oluşmaktaydı. Ancak şimdi heykel ikiye ayrılmış vaziyette. Saddam heykeli gibi boynuna ip geçirip söktüler. Bu kabul edilebilir birşey değil.”

Heykelin yerinden kaldırılması ve sanatçının izni olmadan başka bir yere konulmasıyla ilgili açılan iki ayrı davayı birleştiren Antalya 2’nci Bölge İdare Mahkemesi, heykelin, ‘aynı konsept içinde aynı yerine dikilmesine’ karar verdi.

Heykeltıraş Zafer Sarı’nın avukatı Zeki Kahraman, şimdi belediye başkanı Mustafa Gül hakkında ceza ve tazminat davaları açacaklarını da söyledi. Avukat Kahraman, “Sanatçının heykeli ile ilgili olur olmadık bir sürü şey söylemiştir, onuru ile oynamıştır. Heykelin boynuna ip atılarak yere indirilmiştir. Bu da bir sanatçının eserine yapılabilecek en büyük hakaretlerden birisidir. Bu bizim tazminat davamıza konu olacaktır” diye konuştu.

‘Aşk Yağmuru’nun mahkemenin gerekçeli kararının ardından ilk yerine konulacağı belirtildi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ask-yagmuru-mahkeme-karariyla-yerine-donuyor_78057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!