Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Bedava Ağaç da Dert!

Atatürk Olimpiyat Stadı Gecekondulardan Kurtuluyor

Tüp geçit başta olmak üzere, Üçüncü Boğaziçi Köprüsü ve Marmaray gibi İstanbul'u önümüzdeki beş yıl içinde büyük ölçüde rahatlatacak projelerden sonra şimdi de, gecekondular için düğmeye basıldı.

Hürriyetüp geçit başta olmak üzere, Üçüncü Boğaziçi Köprüsü ve Marmaray gibi İstanbul'u önümüzdeki beş yıl içinde büyük ölçüde rahatlatacak projelerden sonra şimdi de, gecekondular için düğmeye basıldı. 10 milyar doları bulan bu projelerin gerçekleştirilmesi için de İstanbul'a yılda ayrılan ödenek, 1 milyar YTL'ye (1 katrilyon lira) çıkartıldı.

Toplu Konut İdaresi'ne gecekondu bölgelerini özel sektörle ıslah etme yetkisi verilmesiyle birlikte ilk kamulaştırma ve uydukent oluşturma projesi İstanbul Küçükçekmece'de başlatıldı. Proje çerçevesinde, gecekonduların kamulaştırılması başlatıldı.

Tapu Şartı Var
Şimdi sıra, bu gecekonduların teker teker yıkılıp, yerlerine uydu kentlerin kurulmasına geldi. Proje çerçevesinde ilk etapta bin gecekondu kamuşlaştırılarak, yerine 10 bin yeni konut yapılacak. Bu 10 bin konut için 4 milyon metrekarelik gecekondu alanı istimlak edilecek. Her 400 metrekarelik alan için gecekondu sahiplerine 100 metrekarelik konut verilecek. Ancak, bu yapılırken kamulaştırılan alanların rayiç bedelleri göz önüne alınarak, gerçekleştirilecek. "Kentsel Dönüşüm Projesi" çerçevesinde başlatılan bu çalışmalardan tapusu olmayan gecekondu sahipleri de bedelini ödeyerek yararlanabilecek.

İlk olarak İstanbul Küçükçekmece'de Atatürk Olimpiyat Stadı'nın doğusunda kalan Ayazma'da ki gecekondular kamulaştırılarak, yerine 5 bin konutluk uydu kent yapılacak. Olimpiyat Stadı'nın çevresindeki kamulaştırma çalışmaları tamamlandıktan sonra, sıra Gaziosmanpaşa ve Pendik'te ki gecekondulara gelecek. Bu iki bölgede toplam 5 bin konut inşa edilecek. Böylece, İstanbul'da gecekonduların yerine inşa edilecek konut sayısı 10 bini bulacak.

Gecekondu sahiplerini ikna etmek için Gaziosmanpaşa'nın Sarıgöl bölgesinde örnek model oluşturulacak. Böylece, diğer bölgelerdeki gecekondu sahiplerinin tepki göstermeden ikna edilmesi sağlanacak. İkna edilemeyen gecekondu sahiplerini evleri ise kamulaştırılacak. Bu da, TOKİ'nin belirleyeceği bir bedel üzerinden yapılacak.

Geçici Konut
Proje kapsamında gecekondusu kamulaştırılanlara, geçici olarak TOKİ'nin başka alanlarda yaptığı konutlara geçici olarak yerleştirilecek. Boşaltma işlemi gerçekleştirildikten sonra, gecekondular yıkılıp, yerine yeni konutlar yapılacak. Bu konutlara da geçici olarak yıkılacak olan diğer bölgelerdeki gecekondu sahipleri yerleştirilecek. Proje, tapusu olan gecekonduları kapsıyor. Tapusu olmayan gecekondu sahiplerine ise bu konutlardan uygun fiyat ve vadelerle satın alma imkanı sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-olimpiyat-stadi-gecekondulardan-kurtuluyor_28866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!