Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa'nın Kültür Başkenti Olma Yolunda Hızla İlerliyoruz

Mardin Valisi Hasan Duruer, 7 bin yıllık tarihi kenti geleceğe hazırlamak için önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Duruer, hedeflerinin; turizmden tarıma, ekonomiden sanata kadar her alanda Mardin'i Avrupa'nın kültür başkenti yapmak olduğunu söyledi.

Zaman Gazetesi
Avrupa'nın Kültür Başkenti Olma Yolunda Hızla İlerliyoruz

Mardin Valisi Hasan Duruer, 7 bin yıllık tarihi kenti geleceğe hazırlamak için önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Duruer, hedeflerinin; turizmden tarıma, ekonomiden sanata kadar her alanda Mardin'i Avrupa'nın kültür başkenti yapmak olduğunu söyledi. Mardin'de yapılan çalışmaları anlatan Mardin Valisi Hasan Duruer, göreve geldiği günden beri kent merkezinde ciddi bir çalışma başlattıklarını söyledi. Öncelikle, kentin turizmini canlandırmak için rehabilitasyon projelerine ağırlık verdiklerini anlatan Duruer, Mardin'in, doğal ve tarihi değerleri açısından turizm potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu kaydetti.

Kültür Turizm Bakanlığı tarafından kentsel sit alanı olarak belirlenen Mardin'in turizm altyapısı, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin geliştirilmesini amaçladıklarını ifade eden Duruer, "Proje kapsamında mevcut koruma planlarına uygun olarak Mardin kentsel sit alanındaki ana ulaşım yolu olan 1. cadde ve eski canlılığını büyük ölçüde yitirmiş olan zanaat sokaklarının rehabilitasyonla daha cazip bir hale getirilmesi ve gelen turist sayısının artırılarak, konaklama sorunlarının minimum düzeye indirilmesi çerçevesinde önemli çalışmalara imza attık. İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği içinde birinci caddedeki karmaşıklığın giderilmesi ve tarihi çarşının olabildiğince düzene sokulması amacıyla, ilgili kurumlarımızla koordinasyon içinde üzerimize düşen gayreti gösterdik." şeklinde konuştu.

Mardin'i, Avrupa kültür başkenti yapmak için çalışmaya başladıklarını vurgulayan Vali Hasan Duruer, şu an süren çok önemli bir çalışma olan kentsel sit alanının rehabilitasyonuna yönelik olarak TOKİ, Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü 'Eski Mardin Kentsel Dönüşüm Projesi' ile sit alanındaki uygunsuz yapıları yavaş yavaş yıktıklarını ifade etti. Vali Duruer, "Önümüzdeki bahar ayında hummalı bir çalışma başlatılacak. Gözümüzü rahatsız eden ne varsa temizlenecek. Tarihi kentin gerçek kimliğine bürünmesi için ne gerekiyorsa yapılacak. İlk hedef olarak yaklaşık 800 beton binanın yıkılmasını sağlayacağız. Bu uğurda her türlü fedakarlığı, gerek şahsım gerek Mardin halkı adına yapacağımı herkesin bilmesini istiyorum." dedi. Mardin'in dünya mimarisinin önemli kentlerinden biri olduğunu ifade eden Vali Duruer, ilin tarihi dokusunun korunması ve dünya kültür mirası olması için önümüzdeki günlerde eksikleri tamamalayarak yeniden UNESCO'ya müracaat edeceklerini kaydetti.

Mardin, kültür ve sanat şehri

Mardin'in, artık kültür ve sanat şehri olma yolunda önemli adımlar attığına dikkat çeken Duruer, bundan böyle Mardin'in, her alanda birçok organizasyona ev sahipliği yapacak olmasından hareketle, hem Mardin halkının hem de esnafın her konuda çok hassas olması gerektiğini kaydetti. İlin, son 4 ayda önemli organisazyonlara imza atıldığına dikkat çeken Vali Duruer, "Mardin; Osmanlı'da yaşam, Osmanlı Kültürü ve Mardin Örneği' konulu konferans, Hilmi Yavuz sempozyumu, Aile ve Şiddet konulu konferans ve Mardin'deki değişim ve gelişim konulu konferanslar Mezopotamya Rallisi, bienal tanıtımı ve TASAM gibi önemli toplantılar ve organisazyonlara ev sahipliği yaptı. Bu da gösteriyor ki artık Mardin'de kültür ve sanat şehri olma yolunda önemli adımlar atılmıştır." şeklinde konuştu. Son yıllarda turizmin gözde merkezi olan Mardin'de hedeflerinin 5 yıl içinde 5 milyon turist olduğunu belirten Dururer, şöyle devam etti: "Kentteki yatak sayısını da bin 600'den 10 bin yatağa çıkarmayı hedefliyoruz. Yatırımcıları ve iş adamlarını Mardin'e turizim alanında yatırm yapmaya davet çağırıyoruz. Bu alanda yatırım yapacak olan müteşebbuslere her türlü kolaylığı sağlayacağız. Mardin'de turizm sadece dört ayla sınırlı olmamalıdır. Öncelikli hedefimiz, turizmi 12 aya yaymaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-kultur-baskenti-olma-yolunda-hizla-ilerliyoruz_75385.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!