Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa’ya İzmir’den Yürüyen Merdiven

Türkiye’nin ilk hidrolik ve tam otomatik asansöründen sonra ilk yürüyen merdiven üretimine de imzasını atan İzmirli sanayici Ali Aktaş, Avrupa’ya ihracata başladı.

Hürriyet Ege
Avrupa’ya İzmir’den Yürüyen Merdiven

Asansörde liderliğini ilan ettikten sonra TRUST markasıyla ilk yürüyen merdiven üretimini gerçekleştiren Ali Aktaş, Avrupa’ya ihracata başladı.

Türkiye’nin ilk hidrolik ve tam otomatik asansöründen sonra ilk yürüyen merdiven üretimine de imzasını atan İzmirli sanayici Ali Aktaş, Avrupa’ya ihracata başladı. Löher AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aktaş, “Almanya, sektörün merkezi. Fiyakalı bir pazar. Dolayısıyla oraya satış heyecan verici. Geçen hafta 5 adet gönderdik, Nisan’da da 8 adet gidecek. Hedefimiz bu yıl 10 milyon dolara ulaşmak” dedi.

Menemen’de üretecek

Yürüyen merdiven üretimine başladığı yıl Kazakistan, Ukrayna ve Irak’a ihracat yapan, geçen yıl Hollanda ile girdiği Avrupa pazarına 2010’da Almanya’yı ekleyen, 1992’de taşındığı Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikanın artık yetmemesi nedeniyle geçen ay Menemen Koyundere’de 10 bin metrekare yer kiralayan Aktaş, TRUST’u burada üretecek. Aktaş, “Türkiye Raylı Ulaşım Sistemleri Teknolojisi”nin baş harfleri olan TRUST’u da İngilizce’de “güven” anlamına gelmesi ve doların üstünde yer alması nedeniyle tercih ettiklerini söyledi.

Çin ürünüyle rekabet

Löher’in yıllık kapasitesi 250 merdiven. “Devlet ihtiyaçlarında bizi görmezden gelmediği taktirde bu sayıyı 500’e çıkarabiliriz” diyen Aktaş, “Türkiye’nin yıllık yürüyen merdiven ihtiyacı 2 bin adet. Bunun sadece 50 tanesi bizden alınıyor, 1950’si ithal. Çin’den alınan ucuz merdivenlere göre biz pahalı geliyoruz. Bu nedenle fiyattan önce kaliteye bakan ülkelere ihracata ağırlık verdik” dedi.

İlklerin şirketi oldu

Asansör arızalarında on-line sistemini ilk uygulayan, Ege Bölgesi Sanayi Odası meslek grupları arasına sektörün eklenmesini ve Çınarlı Meslek Lisesi’nde asansör bölümü açılmasını sağlayan Aktaş, Türkiye’nin ilk ve tek yürüyen merdivenini imal ettikten sonra, bu alanda ihracatçı ülke sınıfına da soktu. Bir aile şirketi olan Löher’de görev piramidinin en tepesinde Ali Aktaş otururken, departmanları eğitim alanlarına göre oğulları Engin, Ergin, kızları Belgin, Fatma ve damat Mehmet Kara paylaşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupaya-izmirden-yuruyen-merdiven_78122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!