Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Ayamama'nın İki Yanında 500'er Metre Boşaltılmak Zorunda"

Mimarlar Odası Bakırköy Temsilciliği'nden Esin Hacıalioğlu, yalnızca geçen hafta selin yaşandığı Ayama deresi civarının, değil bütün dere yataklarının hızla temizlenmesi ve tamamen yeşil alan haline getirilmesi gerektiğini söylüyor.

bianet.org
1 "Ayamama'nın İki Yanında 500'er Metre Boşaltılmak Zorunda"

Mimarlar Odası Bakırköy Temsilciliği'nden Esin Hacıalioğlu, yalnızca geçen hafta selin yaşandığı Ayama deresi civarının, değil bütün dere yataklarının hızla temizlenmesi ve tamamen yeşil alan haline getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bugün NTV'de katıldığı canlı yayında, dere yatakları ve civarındaki yapıların hepsinin yıkılacağını açıkladı. Hacıalioğlu, Ayamama ve civarı için neler yapılabileceğini bianet'e anlattı. Saptamaları ve önerileri şöyle.

Hükümet geç de olsa doğru adım atıyor: Derelerin kentin damarları gibi düşünülmesi gerekiyor. Hiçbir şekilde imara açılmaması, yeşillendirilmesi, ağaçlandırılması gerek. Bu bölgeyle ilgili ilk planlar doğruydu. Ayamama çevresi en kötü ihtimalle ağaçlandırılmış, mezarlıkların olduğu bir yerdi. Ama belediyelerin umursamazlığıyla lojistik sektörü buraya kaymış oldu. Hükümet selde 30'a yakın insan öldükten sonra, şimdi doğru bir karar verdi.

Su toprakta yavaşlar, betonda hızlanır: Su toprağa dokunduğunda çok hızlı akmaz. Ama asfalt, beton gibi kaygan malzemede hızı beş, altı kat artar. Yeşil alan, ağaçlandırma hem yer altı su kaynaklarının beslenmesini sağlayacak hem de felaketlerin önüne geçmek için gerekli.

Yüzde 80'i kaçak: Planlarla oynandığı ve göz yumulduğu için Ayamama civarındaki binaların yüzde 80'i kaçak. Türkiye'de insanlar ulaşım sorunu nedeniyle otobana yakın olmak istiyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu olmaz.

İki yanda 500'er metre: Sel bize şunu gösterdi. Basın Ekspres yolunu, orta nokta kabul ederseniz, iki yanda 500'er metre kadar yapılaşma olmaması gerek. Ayrıca Ayamama civarındaki Tavukçu deresi gibi diğer dereler de atık, kanalizasyon için kullanılıyor. Bunlar da temizlenmek zorunda.

Çalışmamız var, botanik parkı olabilir: Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle, Ayamama için kış boyunca çalışma yaptık. Öğrencilerden çok güzel fikirler çıktı. Bu bölenin botanik parkı olması gibi. Bu civar yeşillendirilip temizleyici ağaçlar kullanılabilir. Kuzeyden güneye bir koridor oluşturulabilir. İnsanlar için hoş yeşil bir alan yaratılabilir. Ekim sonunda suya erişmek üzerine bir kıyı sempozyumu düzenliyoruz. Çalışmayı burada da sunacağız. Bunu kent yönetimine sunmaya da hazırız.

Yaşamın maliyeti ölçülmez: Buradaki binaların taşınmasının maliyeti düşünülüyor. Selde 30'a yakın insan çöldü. Bunun maliyeti düşünülmez. Ayrıca yeraltı sularının olduğu Küçükçekmece su havzası da hesaba katılmalı. Hiçbir maliyet geleceğimizden, ağaçsızlığımızdan, susuzluğumuzdan daha yüksek olamaz. Bu zaman kadar yapılaşmaya izin verenler şimdi yanlış karar almamayı öğrenmeli

Doğru planlama: Planlama doğaya göre yapılır. Doğayı yok farz edip planlama yapılırsa felaket yaşanır. Tarım arazileri üzerine lojistik sektörü taşındı. Demiryolu, deniz yolu bağlantısı olmayan bir lojistik yapılanması yanlış. Elbette lojistiğe sanayiye ihtiyaç var. Ama doğru planlamayla yapılmalı.

Yeni planlara bütün taraflar katılmalı: Özellikle yeraltı sularını bozmayacak şekilde yeni yerler berrilenebilir ve planlar oluşturulabilir.. Belediye tüm teknik ekiplerle birlikte çalışmalı. Üniversitelerimizde çok ciddi plancılar yetişiyor. Sanayiciler, meslek odaları da masaya oturmalı. Yaşadıklarımız, bilim insanları ve meslek odaları dinlenmediği, teknik veriler değerlendirilmediği için oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayamamanin-iki-yaninda-500er-metre-bosaltilmak-zorunda_72488.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ayyama deresi bölgesi doğru coğu kaçak yapı bir çok ruhsatlı yapı var bunları nasıl verdiler söyler misiniz bizler hevesli değiliz bu bölgede oturmaya bizleri mağdur etmesinler evlerimizin hakkını versinler gideriz bizler bu vatanı iyi gününde kötü gününde bağrımıza bastık canımızdan daha çok değer verdik bu vatana. devletimiz de bizlere bunlar da insandır diye biraz değer versin alın teriyle yıllardır bir ev yapabildik onu da peşkeş istemesinler 89 yılında getirilen göçmenlere ne yaptılarsa onların bu memlekete ne katkıları vardı doğduğu ülkeyi bırakıp kaçanlardan ne beklenir bizler bu vatana her yerde nasıl sahip cıkıyorsak devletimizd e bize sahip cıksın bizleri üzmesin YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!