Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayasofya, Yıllar Sonra Meclis Gündeminde

Ayasofya, yıllar sonra Meclis gündeminde

Zaman Gazetesi
Ayasofya, Yıllar Sonra Meclis Gündeminde

ürkiye’de yıllar önce büyük tartışmalara sebep olan ‘Ayasofya Camii’nin ibadete açılması’ konusu yeniden gündemde. AK Parti Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, Ayasofya’nın müzeye çevrilmesine ilişkin kararnamede yer alan Atatürk’ün imzasının ‘sahte olduğu’ ve metinde ‘ibadete kapatılacak’ ibaresinin yer almadığına ilişkin iddiaların devlet tarafından araştırılmasını istedi. Bu amaçla Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Başoğlu, Zaman’a yaptığı açıklamada, Atatürk’ün imzasının sahte olduğunun tespiti durumunda Ayasofya’nın ibadete açılması gerektiğini savundu. Başoğlu, “Hakkın iadesi gerekir. Ayasofya’nın ibadete açılmasında bir sakınca değil, fayda görüyorum.” dedi.

Ayasofya Camii, 22 Kasım 1934’te çıkarılan bir kararname ile ibadete kapatılarak müzeye dönüştürüldü. Soyadı Kanunu’ndan önce çıkarılan kararnamede Atatürk’ün imzası ‘K. Atatürk’ şeklinde bulunuyor. Atatürk’ün bu tarihlerde ‘Gazi Mustafa Kemal’ imzasını kullandığı biliniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü de 1997’de yaptığı incelemede bu imzanın Atatürk’ün normal imzasıyla örtüşmediğini belirledi. Kararnamenin farklı sayfalarında farklı antetli kâğıtlar kullanılması ve Danıştay’dan görüş alınmamış olması da Ayasofya hakkında verilen karara ilişkin şüphe doğurmuştu. Dönemin önemli isimlerinden Şükrü Kaya da Ayasofya’nın ibadet bölümünün müze yapılması fikrine Atatürk’ün çok kızdığını açıklamıştı.

Ayasofya’ya ilişkin bütün bu bilgileri hatırlatan AK Partili Atilla Başoğlu, bu konuda üç ayrı bakanın cevaplandırması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’dan Atatürk’e ait olarak gösterilen imzanın doğruluğunun tespiti konusunda bakanlığın bir çalışması olup olmadığını soran Başoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’den de söz konusu kararnamenin geçerliliğinin tespitini istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofya-yillar-sonra-meclis-gundeminde_41420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!