Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aydın'da Doğalgaz Dağıtımını Kutman Ortaklığı Kazandı

Aydın bölgesinin doğalgaz dağıtım lisansı ihalesini, 165 dolar abone bağlantı ücretiyle Global Yatırım Holding, Okyanus A.Ş., Tefiron ve STFA ortaklığı kazandı.

Milliyet Gazetesi/Mithat YURDAKULydın bölgesinin doğalgaz dağıtım lisansı ihalesini, sıfır birim hizmet-amortisman bedeli ve 165 dolar abone bağlantı ücreti ile Global Yatırım Holding, Okyanus A.Ş., Tefiron ve STFA ortaklığı kazandı.

Sadettin Saran'ın şirketi ise açık eksiltmede 4 şirketin ortaklığını ifade eden Metangaz'ı zorlamasına rağmen, ilk doğalgaz dağıtım ihalesinde başarısız oldu.

Saran Enerji çekildi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda (EPDK) gerçekleştirilen ihalede, tekliflerin açılmasının ardından en düşük 3 teklifi veren Anadolu Doğalgaz, Metangaz ve Saran Enerji şirketleri açık eksiltmeye katıldı.

Açık eksiltmenin üçüncü turunda Saran Enerji "sıfır" birim hizmet ve amortisman bedeli teklif ederken, dördüncü turda Anadolu Doğalgaz ihaleden çekildi. Saran Enerji'nin de çekilmesiyle ihaleyi 165 dolar abone bağlantı bedeliyle Metangaz kazandı.

Metangaz adına ihaleye katılan Yavuz Ünal, Metangaz'ın kazandığı ihalenin Energaz'a devredileceğini, Energaz'ın bünyesinde ise Mehmet Kutman'ın patronu olduğu Global Yatırım Holding, Okyanus A.Ş., Tefiron ile STFA'nın bulunduğunu söyledi. Okyanus A.Ş., Konya'daki Hilton Oteli yatırımıyla da biliniyor. Ünal, 5 yılda 100 bin abone hedeflediklerini belirterek, "Yıllık ortalama doğalgaz satışımız 50-60 milyon metreküp civarında olacak. 5 yılda 40 milyon dolar yatırım planlıyoruz" dedi. Ünal, ihalenin söz konusu grubun kazandığı 12'inci ihale olduğunu bildirdi.

İhaleyi kazanan Metangaz, Aydın, Nazilli, Sultanhisar, Yenipazar, Köşk, Söke, Kuşadası ilçeleri ile Atça ve Umurlu beldelerinde bulunan abonelere 8 yıl boyunca BOTAŞ'tan aldığı doğalgazı üzerine kâr koymadan satacak.

İhaleyi izleyen EPDK Başkanı Hasan Köktaş, doğalgaz dağıtım lisansı için 53'üncü ihalenin de tamamlandığını belirterek, "50 dağıtım şirketine dağıtım lisansı verdik. 37 dağıtım şirketi ilgili dağıtım bölgelerinde doğalgaz arzına başladı, 47 dağıtım şirketinin de yatırımları devam ediyor. Bugüne kadarki toplam yatırım tutarı ise 720 milyon dolar" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydinda-dogalgaz-dagitimini-kutman-ortakligi-kazandi_59336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!