Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Özak: Konut Fiyatlarındaki Artışın Nedeni Çimento Değil

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, "Banka kredilerindeki düşüş, faizlerin düşmesi gibi faktörler talebi artırdı. Konut fiyatlarındaki artışı burada aramak lazım. Çimentonun konut fiyatına maliyet etkisi yüzde 4'dür" dedi.

Dünya Gazetesiayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, "Banka kredilerindeki düşüş, faizlerin düşmesi gibi faktörler talebi artırdı. Konut fiyatlarındaki artışı burada aramak lazım. Çimentonun konut fiyatına maliyet etkisi yüzde 4'dür" dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise, inşaat sektöründe alt yapı ve konut olmak üzere büyük gelişme yaşandığını, ayrıca konut üretiminde TOKİ'nin yeniden yapılanmasıyla önemli mesafeler alındığını söyledi. Çoşkun, "Konut üretiminde patlama yaşanmaktadır, bu durum ise inşaat girdilerinde sıkıntı getirmektedir" dedi.

Coşkun, çimento sektöründe bir süredir yaşanan sorunların ele alındığı bakanlıktaki toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bu sorunlardan birinin "çimento" ile ilgili olduğunu belirterek, "Çimento üretiminde kapasite var ama kullanım oranı düşük. İç fiyatların yüksek olması, kapasitenin yüzde 25'nin yarı fiyatına ihraç edilmesi ve ithalatta deneylerin (testin) uzaması temel sorunlardır" dedi. Coşkun, ithalatta çimentonun deneye tabii tutulması, malın ithalatında yolculuk süresi gibi diğer işlemlerin de katkılarıyla, ürünün ülkeye gelişinin, 2 aya -özellikle Uzakdoğu'dan yapılan ithalatta- çıktığını söyledi ve toplantıda sektörün içinde bulunduğu durumun ayrıntılarıyla ele alınacağını kaydetti.

Özak: Konuttaki fiyat artışı çimentodan değil
Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak da, çimento sektöründe üretim, dağıtım ve kapasite sorunları bulunduğunu, müteahhitlerin sıkıntılarını dikkate alınarak bu toplantının düzenlendiğini kaydetti.

Özak, bugün görüşülecek sorunların ardından elde edilecek verilerin Bakanlar Kurulu'na götürüleceğini ve son değerlendirmenin Bakanlar Kurulu'nda yapılacağını ifade etti.

Çimento fiyatlarındaki artışın konut fiyatları üzarindeki etkisine ilişkin soru üzerine Bakan Özak, konut fiyatlarındaki artışın reel sektörden kaynaklandığını, inşaat sektörünün 2005 yılında ekonomik büyümeye yüzde 21'lik bir katkı sağladığına işaret etti. "Banka kredilerindeki düşüş, faizlerin düşmesi gibi faktörler talebi artırdı. Konut fiyatlarındaki artışı burada aramak lazım" diyen Bakan, "Çimentonun konut fiyatına maliyet etkisi yüzde 4'dür" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-ozak-konut-fiyatlarindaki-artisin-nedeni-cimento-degil_46039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!