Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Bakanlık Yasayı Bekleyemedi

Bakanlık Yasayı Bekleyemedi

Cumhuriyet Gazetesi
Bakanlık Yasayı Bekleyemedi

ir süre önce ''Kaplumbağa Terbiyecisi'' adlı tablosunun 5 trilyon liraya satılmasıyla adı gündeme gelen Osman Hamdi Bey'in (1842-1910) adını taşıyan ''Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi'' Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 Haziran ayında düzenlenen bir protokolle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

Türk müzeciliğinin kurucusu olarak tanınan Osman Hamdi Bey'in evinin müzeye dönüştürülmesi düşüncesi 40 yıl önce doğmuş; koru ve binaların kamulaştırılma işlemleri, rölöve ve uygulama projeleri, restorasyon ve bahçe düzenlemesi tamamlandıktan sonra, 1987'de Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi olarak dönemin Kültür Bakanı Mesut Yılmaz tarafından açılmıştı.

AKP Hükümeti müzeleri belediyelere devretmek için yasa hazırlığı yapadursun, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk müzeciliğinin kurucusu Osman Hamdi Bey'in, özel eşyalarının, kendisine ve ailesine ait fotoğrafların, birçok tablosunun ve başka müzelerdeki tablolarının tıpkıbasımlarının bulunduğu, müzeye dönüştürülen evini, yasayı beklemeden AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devretti.

Gebze Eskihisar'da deniz kıyısındaki müze ''17 dönümlük koruluğu ve müştemilatıyla birlikte'' belediyeye devredilirken, Osman Hamdi Bey'in tabloları hâlâ depolarda bekletiliyor. Yapıt ve eşyaların belediyeye devri için Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un onayı beklenirken; Kültür Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde müzenin hala ''Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü''ne bağlı olarak gösterilmesi dikkat çekiyor.

Müzenin kuruluşu
Osman Hamdi Bey'in evinin müzeye dönüştürülmesi düşüncesi 40 yıl önce doğmuştu. Koru ve binalar 1966 yılında tescil edildikten sonra, 1982 yılında müze binası, müştemilatı ve arsası Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce kamulaştırılmıştı.

Türk müzelerinin kurucusuna layık bir müze yapılabilmesi için rölöve ve uygulama projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından hazırlanmış, esas bina ve resimhane ile diğer binaların aslına uygun olarak restore edilmesi ve bahçenin düzenlenmesine 1985 yılında başlanmıştı.

İki yıl süren onarım çalışmalarından sonra binada, büyük müzeci ve ressam Osman Hamdi Bey'e ait eşyalar, kendisine ve ailesine ait fotoğraflar ile yaptığı çeşitli tablolar sergilenerek Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi olarak düzenlenmiş, açılışını dönemin Kültür Bakanı Mesut Yılmaz yapmıştı.

Ve devir süreci...
Cumhuriyet 'in konuyla ilgili üst düzey yetkililerden edindiği bilgilere göre, müzenin belediyeye devir süreci şöyle gelişti:

1999 büyük Marmara depreminde hasar gören müze 6 yıl süreyle kapalı kaldı. 2005 yılına kadar ödenek bekledi. Bu süre içinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atıl durumdaki müzenin, restore edilmek kaydıyla, bakanlıktan kendilerine devrini istedi. Bakanlık devri beklenirken, Kocaeli Valiliği'nin ödeneği ile müze 2005'te restore edildi. Restorasyon bittikten kısa bir süre sonra ve ''müzelerin belediyelere devrini öngören'' yasa henüz çıkarılmadan müze AKP'li belediyeye devredildi.

Müzenin belediyeye devrinden sonra Osman Hamdi Bey'e ait eşyalar hâlâ depolarda bekletilirken, uzun bir aradan sonra, müzede Gebze Belediyesi'nin ''Gebze'' konulu resim yarışmasında dereceye giren resimleri sergilendi. Müzenin sergi salonu olarak kullanılması ilerisi için bazı yetkililerde tedirginlik yarattı. ''Müze olarak kullanılmak kaydıyla'' belediyeye devredilen müzenin Osman Hamdi Bey'in yapıtları sergilenemezken, bir yarışma sergisi için kullanılması dikkat çekti.

Müzenin 17 dönümlük korulukla birlikte belediyeye devrinden sonra, Osman Hamdi Bey'e ait eşyaların devri için de ayrıca Bakan Koç'un onayı bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-yasayi-bekleyemedi_40405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!