Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi Kayıp Tarihi Ortaya Çıkardı

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı güzergâhında yapılan kazılarda çoğu Roma döneminden kalma 550 tarihî eser günyüzüne çıkarıldı. Boru hattı kazı çalışmaları sırasında arkeolojik bir bulguya rastlandığında devreye arkeologlar ve akademisyenler girdi, boru hattının yönü değiştirildi.

Zamanakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı güzergâhında yapılan kazılarda çoğu Roma döneminden kalma 550 tarihî eser günyüzüne çıkarıldı. Boru hattı kazı çalışmaları sırasında arkeolojik bir bulguya rastlandığında devreye arkeologlar ve akademisyenler girdi, boru hattının yönü değiştirildi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi (BTC-HPBH) kayıp tarihi ortaya çıkarıyor. BTC-HPBH boru hattı güzergahında 10’u planlanmış, 7’si ise rastlantı olmak üzere 17 kazı gerçekleştirildi. Kazılarda aralarında Roma döneminden kalma insan, rithon (hayvan) heykelleri, Demir Çağı’ndan kalma madeni eşyalar olmak üzere toplam 550 eser bulundu. Çıkarılan eserler BOTAŞ ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Müze Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde BOTAŞ vitrininde sergilenecek. Ayrıca kazılarda ortaya çıkarılan yerleşim birimleri koruma altına alındı.

BTC-HPBH projesi arkeolojik ve tarihsel kültür mirasına gösterdiği hassasiyet ve uluslararası standartları ile bir ilk olma özelliği taşıyor. Kültür Bakanlığı, BTC-HPBH Proje Direktörlüğü ve Gazi Üniversitesi’nin katkılarıyla Ardahan’dan Adana’ya kadar uzanan bin 76 kilometre uzunluğundaki bir koridor tarihsel ve arkeolojik açıdan etüt edildi. 2003 yılı Mart-Kasım ayları arasında daha önceden planlanmış 10, boru hattı inşaat faaliyetleri sırasında açığa çıkarılan ‘rastlantısal buluntu’ kapsamındaki 7 kurtarma kazısı tamamlandı. Bilimsel ve altyapı anlamında uluslararası kabul görmüş standartların uygulandığı kazı çalışmalarında; farklı bilimsel disiplinlerden 20 akademisyen, 150 arkeolog, 15 antropolog, 10 restoratör, jeofizik ve jeodezi çalışmalarında 5 uzman ve yaklaşık bin işçi görev aldı. Gazi Üniversitesi Arkeolojik Çevre Değerleri Araştırma Merkezi (ARÇED) tarafından gerçekleştirilen kurtarma kazısı çalışmalarının, bilimsel sonuçlarını içeren yayınların hazırlık aşaması devam ediyor. 2005 yılı içerisinde bu yayınlar kamuoyu ve bilim dünyasına sunulacak. Proje kapsamında Adana, Kahramanmaraş, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan’da 17 kazı çalışması gerçekleştirildi. Kazılarda Roma döneminden kalma insan ve rithon (hayvan) heykelleri, küpe, kandil, Demir Çağı döneminden kalma madeni eşyalar, Bizans döneminden kalma toprak eşyalar gibi etütlük ve envanterlik değeri bulunan 550 eser gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca kazılarda açığa çıkarılan taşınamaz kültür varlığı kapsamına giren mimari buluntular yerinde korumaya alındı. Adana Yüceören kazısında açığa çıkarılan kaya mezarları ve Kahramanmaraş Kayranlıkgözü kazısında bulunan hamam kalıntısı taşınamaz kültür varlıkları kapsamına girdiğinden, boru hattı güzergahı bu merkezlerde bölge koruma kurullarının da onayıyla değiştirildi.

Gerekirse güzergah değiştiriliyor
Çıkarılan eserler, kazı çalışmalarının yapıldığı merkezin bağlı olduğu müzelere teslim edildi. Kazılar ve eserlerin teslim edildiği yerler şöyle: Adana Müzesi: 87 eser (Yüceören kurtarma kazısı), Kahramanmaraş Müzesi: 41 eser (Minnetpınarı, Kayranlıkgözü ve Taşoluk kazıları), Sivas Müzesi: 20 eser (Ziyaretsuyu ve Abdel mevkii kurtarma kazıları), Erzurum Müzesi: 318 eser (Dumantepe, Çilhoroz, Akmezar, Büyükardıç, Tümentepe, Güllüdere, Mağaratepe, Tasmasor-Tetikom kurtarma kazıları), Kars Müzesi: 85 eser (Sazpegler ve Bekçiçayırı)

Boru hattı kazı çalışmaları yapıldığı sırada arkeolojik bir bulguya rastlanıldığında çalışmalar durduruldu, boru hattının yönü değiştirildi. BTC yetkilisi Jale Tuksal, buluntu güzergahın değiştirilmesini gerektirecek özelliklere sahipse (kaya mezarı, büyük mimari kompleksler, anıtsal yapılar vb.) yeni bir güzergah belirleme çalışmaları yaptıklarını ifade ederek yapılması gereken işlemleri şöyle özetliyor: “Arkeologlar tarafından kurtarma kazıları yapılıyor. Buluntu alanı bu tür çalışmayı yapmaya uygun özelliklere ve niteliğe sahipse Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne yapılan resmi bir kurtarma kazısı başvurusunun ardından, buluntu bölge müzesi uzmanlarının denetiminde bulunduğu konteks içerisinde kayda geçiriliyor, çizim ve fotoğraflama işlemleri ardından arkeologlar tarafından bilimsel kazı teknikleri kullanılarak kazısı yapılıp kaldırılıyor. Daha sonra teknik çizimleri, restorasyon işlemleri ve tanımlamaları yapılarak müzeye teslim edilmek üzere kayıt altına alınıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-tiflis-ceyhan-projesi-kayip-tarihi-ortaya-cikardi_25149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!