Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balçova Belediyesi Rayiç Bedellerini 3 Kat Artırdı

Belediyelerin emlak vergisi için esas aldıkları rayiç bedellerin yeniden belirlenme süreci devam ederken, Balçova Belediyesi takdir komisyonunun ilçedeki alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgede rayiç bedellerini yaklaşık 3 kat artırması şaşkınlık yarattı. Bölgede metrekaresi 820 lira-bin lira arasında değişen rayiç bedelleri, komisyon kararıyla

Yeni Asır Gazetesi
Balçova Belediyesi Rayiç Bedellerini 3 Kat Artırdı

Belediyelerin emlak vergisi için esas aldıkları rayiç bedellerin yeniden belirlenme süreci devam ederken, Balçova Belediyesi takdir komisyonunun ilçedeki alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgede rayiç bedellerini yaklaşık 3 kat artırması şaşkınlık yarattı. Bölgede metrekaresi 820 lira-bin lira arasında değişen rayiç bedelleri, komisyon kararıyla 2 bin 500-3 bin lira aralığına çıkarıldı. 17 Temmuz'da Valiliğe sunulacak rayiç bedel artışı onaylanırsa, bölgedeki alışveriş merkezleri, 2010 yılında yaklaşık 3 kat daha fazla emlak vergisi ödemek zorunda kalacak.

Ciğerimiz yanıyor

Özdilek Mağazalar Genel Müdürü Kaşif Özkan, kararın kendilerinde şok etkisi yarattığını belirterek, "Crowne Plaza Otel ve Özdilek Alışveriş Merkezi olarak geçen yıl 422 bin lira emlak vergisi ödedik. Bu rakam üçe katlanıp 1.5 milyon liraya yaklaşırsa ayakta duramayız. Belediyeler adeta ortağımız haline gelecek" dedi. Özkan, işletmelerin ayakta durma mücadelesi verirken, metrekare rayiç bedelinin 820 liradan 2 bin 500 liraya çıkarılmasının doğru olmadığını vurguladı. Özkan, "Biz 700 kişiyi istihdam ediyoruz. Krize rağmen çalışanlarımızı işten çıkarmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yoğun rekabet ortamında ayakta durmaya çalışıyoruz. Balçova'da alışveriş merkezlerindeki toplam çalışan sayısı 5 bin. Herkes artan maliyetlere karşı yaşam mücadelesi veriyor. İzmir'in hiçbir bölgesinde bu kadar yüksek artış oranı yok. Sadece emlak vergisi de ödemiyoruz. Pazar günü açık olduğumuz için bile vergi veriyoruz. İşletmeler desteklenmesi gerekirken, köstek yiyor. Ciğerimiz yanıyor" dedi.

Artış oranlarının Valilik tarafından onaylanması halinde İzmir Ticaret Odası'nın kendileri adına yargı yoluna gideceğini belirten Özkan, "Bizim doğrudan rayiç bedellere itiraz hakkımız yok. Bu nedenle İTO bizim adımıza mahkemeye başvuracak" diye konuştu. Öte yandan bölgedeki Agora ve diğer alışveriş merkezleri ile Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu'nun yaş meyve tesisleri de yüksek rayiç artışından kurtulamadı. İşletmesinin bulunduğu bölgenin emlak rayiç bedelinin metrekare başına 600 liradan bin 600 liraya yükseltildiğini kaydeden Türkmenoğlu, "Yüzde 100'den fazla artış oldu. Alışveriş merkezi de tarım ürünleri işletmesi de olsanız fark etmiyor. Her yıl 1, 1.5 milyon lira vergi vermek ticari mantığa uymuyor. Artış oranlarının biraz daha makul seviyede tutulmasını istiyoruz" dedi.

İTO, yargı yoluna başvuracak

İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, yerel yönetimleri emlak rayiç bedellerinde ölçülü artış yapmaları için daha önce uyardıklarını, genel olarak artış oranlarını makul bulduklarını söyledi. Ancak Balçova gibi bazı bölgelerde yüksek artış oranlarıyla karşılaştıklarını ifade eden Kazançoğlu, komisyonda yer alan oda temsilcilerinin karara şerh koyduğunu kaydetti. Kazançoğlu, artış oranının İzmir Valiliği tarafından da uygun bulunması halinde yargı yoluna başvuracaklarını açıkladı. İTO olarak konuya önem verdiklerini dile getiren Kazançoğlu, artış oranının yüksek olduğu gerekçesiyle bugüne kadar 290 dava açtıklarını hatırlattı. Kazançoğlu, davaların yüzde 90'ının değer indirimi ile sonuçlandığını da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balcova-belediyesi-rayic-bedellerini-3-kat-artirdi_70478.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!