Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Balibey Hanı' Restore Ediliyor

'Balibey Hanı' Restore Ediliyor

CNN Türk
'Balibey Hanı' Restore Ediliyor

ursa'da 15'inci yüzyıl Osmanlı eserlerinden olan Balibey Hanı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Hamza Bey'in oğlu Bali Bey tarafından 15'inci yüzyılda yaptırılan hanın, Osmanlılar döneminde inşa edilen ilk üç katlı han olma özelliğini taşıdığını söyledi.

500 yıllık 64 odalı hanın çok az bir bölümünün günümüze kadar gelebildiğini belirten Şahin, restorasyon çalışmalarının yıl sonunda bitirilmesinin planlandığını da açıkladı. Şahin, handa çini, ipek, gümüş, havlu, halı, antika, yemeni, bıçak, kitap ve sahaflar gibi satış birimleri, geleneksel Türk yemekleri sunan lokantalar ve turizme yönelik kahvehaneler yer alacağını da belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, kentin Bitinya Krallığı'ndan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetin ev sahipliğini üstlendiğini söyledi:

''Toplumların uygar olduğuna dair en önemli göstergelerden biri de doğal çevreye ve kültürel mirasın korunmasına gösterdikleri duyarlılıktır. Köklü geçmişi olan şehirlerde, turizmi geliştirmenin en önemli yollarından biri tarihi dokunun ve kültürel değerlerin korunmasıdır. Bu, farklı olmanın, bir anlamda marka olmanın ön koşuludur.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/balibey-hani-restore-ediliyor_43484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!