Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balık Çiftliklerinden Mahkeme Uyanıklığı

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, ‘en az bin 100 metre açığa’ taşınma kararına rağmen, Didim Akbük’teki bazı çiftlikler, mahkemeye başvururak yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Bölge sakinleri tepki gösterdi.

Milliyet Gazetesi
Balık Çiftliklerinden Mahkeme Uyanıklığı

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, "en az bin 100 metre açığa" taşınma kararına rağmen, Didim Akbük’teki bazı çiftlikler, mahkemeye başvururak yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Bölge sakinleri tepki gösterdi.

Aydın Didim’e bağlı turistik Akbük Beldesi’nde, sahilin 100 metre yakınında 14 balık çiftliğinden yedisi, bakanlığın açık denize taşınma kararına rağmen mahkemelere açtıkları yürütmeyi durdurma davalarını bahane ederek faaliyetlerine devam ediyor. En az bin 100 metre açığa ve 30 metrelik derinliğe taşınmaları için verilen sürenin dolmasına iki ay kalmasına rağmen, bu ‘ayak direme’, çevre sakinlerini isyan ettirdi.

Yaz aylarında yaklaşık 60 bin kişinin tatil yaptığı beldedeki balık çiftliklerinin yaşamı kabusa çevirdiğini ve insan sağlığını tehdit ettiğini belirten Akbük Kültür ve Çevre Derneği Başkan Yardımcısı Ferda Kılınç, 20’ye yakın plajın; kafesler, ağlar ve atıklar nedeniyle kullanılmaz hale geldiğini söyledi. Kılınç, “Akbük Koyu’nun bir göl gibi olması nedeniyle tüm çöpler, atıklar ve kirlilik sahile vuruyor. Ayrıca, kıyılardaki barakaları ve depoları da kaçak ve ruhsatsız çalıştırılıyor. Hem çevre hem de görüntü kirliliği yaratıyorlar” dedi.

Kılınç: Süreç uzuyor

Kılınç, Kasım 2008’de çiftliklerin tamamının kalkması için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın aldığı kararı hatırlattı, şöyle devam etti: “Ancak birkaç gün önce Akbük’teki çiftliklerin kaldırılmasına yönelik karara, Aydın 1. Bölge İdare Mahkemesi’nce yürütmeyi durdurma kararı verildi. Şok olduk. Balık çiftlikleri, bakanlığın kararına uymamak için mahkemelere dava açıyor. Davalar taşınma sürecini uzatıyor, Akbük Koyu kirlilikle boğuşmaya devam ediyor.”

AKÇED Yönetim Kurulu Üyesi avukat Faruk Hasal da, yasada yer alan “Deniz yüzeyinde ve karada bin metrekareden daha düşük yerlere ruhsat için ÇED raporu aranmaması” maddesinin, balık çiftliği işletmelerince istismar edildiğini belirtti. Böylece, onlarca bin metrekareden küçük yere ruhsat alındığını belirten Hasal, “Çiftliklerin büyük bölümünün ruhsatı 980-990 metrekare olarak gösterilmiştir. Hatta 100’er metrekareden 8-10 yer için ruhsat alanlar var. Yoğun suiistimal nedeniyle, ÇED yönetmeliğindeki bu maddenin iptali için Didim ve Akbük belediyeleriyle birlikte Danıştay’a dava açmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

İşletmeciler: Biz de mağduruz

Akbük Koyu’nda faaliyet yürüten Harika Balıkçılık Kayra Su Ürünleri Şirketi’nin yöneticisi Ertuğrul Gülhan ise sözleşmelerinin 2009 kasım ve aralık aylarında bittiğini, bakanlık tarafından kapatma kararlarının tebliğ edildiğini anlattı. Gülhan, “Kapatma kararını aldıktan sonra geçen yıl bakanlık aleyhine açtığımız davayı kazandık. Geçen haftalarda yürütmeyi durdurma kararı aldırdık. Biz de mağduruz. Çünkü bir balık üretme çiftliğine yapılacak yatırım 3-5 milyon TL tutarında. Oradan oraya taşınınca yatırım için harcanan meblağlar heba oluyor. Devlet bir an önce soruna çözüm bulmalı” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balik-ciftliklerinden-mahkeme-uyanikligi_72403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!