Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Baraj Seferberliğine Dev Projelerle Start

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda doğabilecek enerji açığının bütçe dışı kaynaklardan finanse edilmesine yönelik programa alınan baraj ve hidroelektr

Türkiye
1


b>Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda doğabilecek enerji açığının bütçe dışı kaynaklardan finanse edilmesine yönelik programa alınan baraj ve hidroelektrik projeleri, Türkiye ile ilgili ülkeler arasında yapılan ikili işbirliği protokolü çerçevesinde uygulamaya alınacak.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllarda ilgili ülkelerle yaptığı ikili işbirliği kapsamındaki baraj ve HES projelerinin finansmanı ilgili ülkelerin kredi ve finans kuruluşlarından sağlanacak kredilerden karşılanacak. DSİ Genel Müdürlüğü’nün öncelikli yatırım projeleri arasında yeralan 2003 yılı yatırım programında ödenek tahsis edilerek gündeme alınan Yusufeli barajı yapımı ile GAP’ın sulama üniteleri projeleri de yine ilgili ülkelerle yapılan ikili işbirliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilecek. Yine geçtiğimiz yıllarda yapılan ikili işbirliği çerçevesinde Kargı, Gürsöğüt ve Durak barajı ve hidroelektrik santralları ile Pervari, Mut ,Dereköy ve Eriç barajları ABD’li protokolü çerçevesinde Çetin Barajı ve santralı ile Laleli Barajı ve santralı da Kanada ile yapılan protokol çerçevesinde yürütülecek.

Sulama sistemleri İsrail’e

Fransa protokolünde Yusufeli barajı ve HES Artvin barajı yeralırken, Avusturya protokolünde ise Çukurca Barajı ve HES, Beyhanı Barajı ve HES, Kaleköy barajı ve santralı ile Doğanlı barajı ve hidroelektrik santral projeleri de daha önce imzalanan ikili işleri bulunuyor. İsrail ile yapılan anlaşma çerçevesinde Mardin-Ceylanpınar sulama sistemi bir ve üçüncü kısım inşatları, Samsat pompaj sulama sistemi ikinci kısım inşaatı, Kıralkızı-Dicle P4 pompaj sulama sistemi yer alırken , Hollanda protokolü çerçevesinde ise Kıralkızı-Dicle I. Aşama, Kıralkızı-Dicle II.aşama, Şanlıurfa-Bozova pompaj sulaması işlerinin de yine kredili olarak yapılacak
projeler arasında yeralıyor.
Öte yandan, Enerji Bakanı Hilmi Güler, elektrik enerjisinde dışa bağımlılığı azaltmak için harekete geçtiklerini belirterek; bu amaçla hidroelektrik santrallerinin tam kapasite kullanılmaya başlandığını söyledi. Güler, bunun Türkiye’ye kilowatta 3 dolar kâr getirdiğini ifade etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/baraj-seferberligine-dev-projelerle-start_4170.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ülkemiz adına bu tür projelerin hayata geçirilmesi dileğiyle. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!