Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Recep Altepe: Bursa Yaşayan Bir Tarih Şehri Olacak

Avrupa Müze Forumu yöneticilerini kabul eden Recep Altepe, Bursa'nın turizm potansiyelini harekete geçireceklerini söyledi. Başkan Altepe, Avrupa Müze Forumu yöneticileri Wim Van Der Weiden ile Ann Nicholls'ı tarihî belediye binasında ağırladı. Avrupa Müze Forumu yöneticileri, Bursa'da 6-10 Mayıs 2009 tarihlerinde düzenlenecek olan toplantının

Zaman Gazetesi
Başkan Recep Altepe: Bursa Yaşayan Bir Tarih Şehri Olacak

Avrupa Müze Forumu yöneticilerini kabul eden Recep Altepe, Bursa'nın turizm potansiyelini harekete geçireceklerini söyledi. Bunun için 135 proje hazırladıklarını belirten Altepe, işe Bursa'yı dünyaya tanıtarak başlayacaklarını vurguladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın yaşayan tarihini gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Başkan Altepe, Avrupa Müze Forumu yöneticileri Wim Van Der Weiden ile Ann Nicholls'ı tarihî belediye binasında ağırladı. Avrupa Müze Forumu yöneticileri, Bursa'da 6-10 Mayıs 2009 tarihlerinde düzenlenecek olan toplantının hazırlık çalışmaları hakkında Başkan Altepe'den bilgi aldılar. Avrupa Müze Forumu'nun Bursa'da toplanacak olmasını çok önemsediklerini dile getiren yetkililer, Başkan Altepe'ye 1977 yılından bu yana faaliyet gösteren ve Avrupa Birliği'ne üye olmayan 47 ülkenin katılabildiği Avrupa Müze Forumu hakkında bilgiler verdi. Avrupa'daki müzeciliğin durumunu değerlendiren çalışmalar yaptıklarını söyleyen Ann Nicholls ve Wim Van Der Weiden, Bursa'nın tarihî dokusundan çok etkilendiklerini dile getirdi.

Avrupa Müze Forumu'nun Bursa'yı Avrupa'da daha çok tanıtacağını söyleyen konuklar, "Bursa'nın bir kalbi var. Tarihî ve kültürel değerleriyle Bursa, yaşayan bir şehir." dedi. Wim Van Der Weiden, görüşmede müzelerin profesyonel kişiler tarafından değil de halk tarafından nasıl algılandığının önemli olduğuna dikkat çekti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise kentin tarihî yüzünü ön plana çıkarmaya çalıştıklarını söyleyerek, "Amacımız, Bursa'nın yaşayan ve canlı bir tarih şehri olduğunu ortaya koymaktır. Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte kentin tarihî ve kültürel özelliklerinin geliştirilmesine yönelik 135 proje üzerinde durduk. Bundan sonra da projelerimizi hayata geçirmeye çalışacağız." dedi.

Bursa'nın tarih başkenti olduğunu söyleyen Başkan Altepe, kentin bu kimliğinin ortaya çıkarılıp harabe halindeki eserleri orijinal haline kavuşturarak günlük hayatın, kültürel aktivitelerin ve sanatsal değerlerin tümüyle bu alanlarda yaşatılacağını söyledi. "Tarihî eserleri halkın yaşamına sokmaya çalışıyoruz. Bursa'nın sıradan bir şehir olmadığını insanlara anlatmak istiyoruz." diyen Başkan Altepe, ziyaretin ardından, Avrupa Müze Forumu yöneticileri Ann Nicholls ve Wim Van Der Weiden'e çini tablo armağan etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, önceki gün kendisini ziyaret eden Artvinli Sanayici ve İşadamları Derneği (ARSİYAD) Başkanı Bahadır Celal Manasoğlu ve yönetim kurulu üyelerine de turizm yatırımlarına ağırlık vereceklerini söyledi. "Antalya 10 milyon turist ağırlarken Bursa'nın 150 binlerde kalması düşündürücü." diyen Başkan Altepe, Bursa'nın sahip olduğu turizm potansiyelini değerlendiremediğini söyledi. Altepe, Bursa'yı dünyaya tanıtacaklarını, turizmden aldığı payı yükselteceklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-recep-altepe-bursa-yasayan-bir-tarih-sehri-olacak_68263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!