Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başkan Topbaş; ‘Cezaevleri Turizmi Etkilememeli’

Başkan Topbaş; ‘Cezaevleri Turizmi Etkilememeli’

ibb.gov.trb>İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Akfırat Beldesi’nde Formula 1 Pisti’nin yakınına yapılması planlanan ‘F’ tipi cezaevi dosyasını müdürlüğüne iade etti. Başkan Topbaş, “Cezaevleri ve adliye binaları İstanbul’un turizmini etkilememelidir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl onayladığı ”Ömerli İçme Suyu Havzası Tepeören 1. Etap 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı”na Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı itiraz, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilmedi. Meclis itiraz dosyasını müdürlüğüne iade etti.

Akfırat İlk Kademe Belediye’si tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletilen Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı, Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşüldü. Cezaevi yapılmak üzere Adalet Bakanlığı’na tahsis edilen Tuzla Tepeören köyü Doyram mevkiindeki arazinin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan planlarda Sosyal Kültürel Eğitim Kampusu ve Zihinsel Engelliler Okulu alanı, aynı köyün Kargadere mevkiindeki arazinin de idari, sağlık ve akaryakıt tesis alanı olarak ayrılmasına itiraz eden Savcılık, planlarda değişiklik yapılarak söz konusu arazilerin cezaevi alanı olarak planlara işlenmesini istedi.

İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğü’nün, itiraza konu planların uygulanmasında teknik ve hukuki sakıncalar olduğu ve planların uygulanmasının durdurularak yeniden ele alınması yönünde görüş bildirdiği dosya, Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda müdürlüğüne iade edildi.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, cezaevinin de İstanbul için bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, “Bu ihtiyaçlardan biri de maalesef cezaevi. Çok hoşlanmasak bile gerekli olan kurumlar bunlar. İstanbul’un ihtiyaçlarını karşılamada plan dahilinde ilgili kurum ve kuruluşların isteklerini özellikle Bakanlık talepleri doğrultusunda değerlendiriyoruz. Akfırat Beldesi’nde cezaevi olarak talep edilen arazi maalesef Formula Pisti’ne yakın bir noktada. Bu nedenle Belediye Meclisimiz söz konusu dosyayı İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun görüşü doğrultusunda müdürlüğüne iade etti. Gerekçe, üzerinde biraz daha tartışılsın. Bakalım, eğer Formula’yı etkiyecek bir noktadaysa bunu kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Göreve geldiğinden itibaren Adalet Bakanlığı’ndan Sultanahmet’te turizm olumsuz yönde etkileyen adliye binası ve Bayrampaşa Cezaevi gibi yerlerin taşınması için talepte bulunduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Maalesef adliyeler ve cezaevleri sıcak bir yüzleri olmadığı için düşünülen her bölgede reddediliyor. İstanbul’un birkaç değişik noktasına yönelik cezaevi çalışmamız var. F tipi cezaevi de İstanbul’un sınırları içinde herhangi bir ilçede yada beldede olacak tabi ki… Ancak mümkün mertebe olumsuz etki yapmayacak bir noktada düşünmek lazım. Bundan sonraki süreçte konu yeniden değerlendirilecek. Adalet Bakanlığı da yeni bir yer talebinde bulunabilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-cezaevleri-turizmi-etkilememeli_45049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!