Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayrampaşa'da Konut Devrimi

Bayrampaşa'da Konut Devrimi

Yeni Şafak Gazetesi
Bayrampaşa'da Konut Devrimi

ayrampaşa'da üç dönemdir görev yapan Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, ilçeyi şantiyeye çevirmeye hazırlanıyor. Türkiye'nin en büyük cezaevi olan Bayrampaşa ile İstanbul Sebze Hali'ni ilçe dışına çıkartmaya hazırlanan Bürge, toplam 427 dönümlük bu iki araziye toplu konut yaptıracak.

Dev gösteri merkezi
Bürge'nin önceliği, Bayrampaşa'yı kültür, ticaret ve sanatın merkezi haline getirmek. Bauhaus ve CarrefourSa'nın bulunduğu bölgeye Mydanoz Showland benzeri dev gösteri çadırı ve Disneyland tarzı çok yönlü oyun grupları kurmayı planlayan Hüseyin Bürge, Atatürk Kültür Merkezi'nden sonra Türkiye'nin en büyük ikinci kültür kompleksinin Bayrampaşa'da yapılacağını söylüyor. Bayrampaşa E-5 koridoruna açılan 10 dönümlük araziye yapılacak Balkan Kültür Merkezi (BKM), sadece Balkan kültürünü yoğurmakla kalmayacak, Balkan ülkelerine ait kültürel ve mimari zenginliği kayıt altına alarak Balkan halkları arasında kardeşlik ve dostluk köprüsü olacak.

Bürge'nin en önem verdiği çalışmalardan biri Bayrampaşa Cezaevi'nin kaldırılması ve boşalacak 127 dönüm araziye, depreme dayanıklı konut yapımı. Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yapılan 'yerinden dönüşüm projesi'ni, cezaevinin Silivri'ye taşınmasıyla birlikte başlatacaklarını anlatan Bürge, Davutpaşa Kışlası'na yerleşen Yıldız Teknik Üniversitesi'nin, cezaevinden boşalacak yere üniversite kurma fikrinden vazgeçtiğini açıkladı. Bürge, Büyükşehir'in iştiraklerinden BİMTAŞ ile ilçedeki bütün binaların depreme dayanıklılık karnelerini çıkaracaklarını, hasarlı binaları boşaltıp sahiplerine cezaevinden boşalacak alana yapılacak konutlardan ev vereceklerini söyledi. Büyükşehir'in Sebze ve Meyve Hali'ni başka yere taşımayı düşündüğünü, ortaya çıkacak 300 dönüm araziye de konut yapacaklarını açıkladı.

Bürge, Belediye ile Mega Center'in yanındaki alana Hollanda-Alman yatırım ortaklığı olan MDC-Mall grubu ile büyük bir alışveriş merkezi kurma görüşmelerinin sürdüğünü bildirdi. Bürge, başka bir yabancı konsorsiyumun da Bauhaus ve CarrefourSa'nın üst kısmındaki araziye outlet center kurmak için harekete geçtiğini anlattı.

Otogar çevresinde, son zamanlarda ciddi bir trafik keşmekeşi yaşanıyor. Büyükşehir'in bir süre önce başlattığı Otogar önündeki kavşak çalışması son hızıyla sürüyor. Bürge, cezaevi ve Bayrampaşa merkeze girişin sağlandığı Kadife Kavşağı'ndaki yol inşaatının da yakında tamamlanacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayrampasada-konut-devrimi_41301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!