Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyelere ‘Mali Karne’ Geliyor

Babacan, Bilkent Otel’de düzenlenen “II. Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu”nda, yaptığı konuşmada, gelecek dönemde belediyelerin mali performansına odaklanacaklarını belirterek “Önümüzdeki dönemde merkezi yönetim, belediyelerin mali performansını şeffaf bir şekilde denetleyerek, raporlayarak bir nevi ‘mali karne’ oluşturacak” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi
Belediyelere ‘Mali Karne’ Geliyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gelecek dönemde belediyeler için “mali karne” hazırlayacaklarını söyledi. Babacan, Bilkent Otel’de düzenlenen “II. Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu”nda, yaptığı konuşmada, gelecek dönemde belediyelerin mali performansına odaklanacaklarını belirterek “Önümüzdeki dönemde merkezi yönetim, belediyelerin mali performansını şeffaf bir şekilde denetleyerek, raporlayarak bir nevi ‘mali karne’ oluşturacak” dedi. Babacan, merkezi yönetim ile mahalli idareler arasındaki uyumu daha da güçlendirmeyi ve bu çerçevede farklı ülkelerin uyguladıkları iyi örnekleri dikkate almayı amaçladıklarını kaydetti.

Belediyelerin klasik yöntemde harcamalarını öz gelirleri dışında borçlanmayla finanse ettiklerini söyleyen Babacan, fakat bu türden klasik finansman modelinin terk edilmesi ve yeni alternatif finansman modellerinin incelenmesi gerektiğini bildirdi. Yerel yönetimler reformunun hükümet gündemindeki en önemli reformlardan biri olduğunu bildiren Babacan, 008 yılında belediyelerin gelir paylarını arttırdıklarını, yerel yönetimlere bu yılın ocak ile haziran döneminde merkezi idareden yüzde 11 oranında bir kaynak artışı sağlayarak 7.2 milyar liralık bir kaynak yarattıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyelere-mali-karne-geliyor_73569.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!