Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bergama Müzesi'nde Restorasyon

Bergama Müzesi'nde Restorasyon

CNN Türk
Bergama Müzesi'nde Restorasyon

b>Bergama Müzesi'nin Etnografya Salonu, turistlerin ziyaretine kapatılarak, restore edilecek. Müze depolarında saklanan Helenistik döneme ait 53 parça eser ise bahçede sergilenecek. Bergama Müze Müdürü Adnan Sarıoğlu, İzmir Özel İdare bütçesinden Etnografya Salonu'nun düzenlenmesi amacıyla 150 bin YTL gönderildiğini ve bu parayla salonun genişletilerek modernleştirileceğini söyledi. Sarıoğlu, 2006 mayıs ayında salonun restorasyonunun tamamlanmasının ardından tekrar ziyarete açılacağını da belirtti.

Carl Humman ve Alexander Conze yönetiminde 1878 yılında Bergama'da başlayan arkeolojik kazıların sonucunda, 1900-1913 yıllarında akropolde yapılan kazılar sırasında bugünkü Alman Kazı Evi yanında bir depo müzesi yapıldı.

Savaş nedeniyle kazılara ara
Birinci Dünya Savaşı nedeniyle ara verilen Bergama'daki kazılara 1927 yılında Theodor Wiegand başkanlığında yeniden başlandı. Aynı yıl akropol kazılarına ek olarak Asklepieion'da kazıların başlamasıyla birlikte eserler çoğaldı ve yeni bir müze binası gerekli görüldü.

1932 yılında Bergama'ya gelen Mareşal Fevzi Çakmak konuyla yakından ilgilendi ve yeni bir müze kurulması için emir verdi. Türk-Alman işbirliği ile gerçekleştirilmesi planlanan yeni yapı için, eski bir mezarlık olan bugünkü yeri uygun görüldü.

Mimarlar Bruno Meyer ve Harold Hanson tarafından planlanan proje, 1932 yılı sonunda bitti ve İzmir Valisi Kazım Dirik'in isteğiyle 1933 yılında temel kazma çalışmalarına başlandı. Bergama Müzesi 30 ekim 1936 tarihinde, İzmir Valisi Fazlı Güleç tarafından ziyarete açıldı.

Etnografik eserler, ek binanın yapımından sonra, 1979 yılında, bugünkü müze binası içine alındı. Müzedeki Erken Tunç Döneminden Bizans Dönemine kadar değişik dönemlere ait arkeolojik eserlerin çoğu Bergama ve çevresinde yapılan kazılardan çıktı.

Antik yerleşimlerden çıkan buluntular içinde Pergfamon heykeltraşlık ekolüne ait örnekler, Pitane ve Gryneion'dan gelen Arkaik Dönem buluntuları, Myrina terracottaları dikkat çekiyor.

Bölgeye ait halı, kilim (Yuntdağ, Yağcıbedir, Kozak Bergama dokumaları), kumaş dokuma örnekleri, el işlemelerinin yanı sıra Anadolu'nun diğer yörelerine ait el emeği eserler de sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergama-muzesinde-restorasyon_41951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!