Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bergama'da Bitmeyen Hukuk Sorunu

Koza Altın şirketi tarafından işletilen Bergama'daki altın madeni, kuruluş aşamasından bu yana hukuksal tartışma yaratıyor. Madene ilişkin son ''hukuk problemi'' , idare erkinin yargı kararına uyup uymayacağını oylaması oldu.

Cumhuriyet Gazetesioza Altın şirketi tarafından işletilen Bergama'daki altın madeni, kuruluş aşamasından bu yana hukuksal tartışma yaratıyor. Madene ilişkin son ''hukuk problemi'' , idare erkinin yargı kararına uyup uymayacağını oylaması oldu.

Madenin çalışmasına olanak sağlayan nâzım ve mevzi imar planlarını iptal eden İzmir 4. İdare Mahkemesi kararı, önceki gün İzmir İl Genel Meclisi gündemine geldi. Bununla birlikte de tartışma başladı. Meclis üyelerinin çoğunluğu, yargı kararları üzerinde herhangi bir tasarrufları olamayacağını vurgulayarak komisyonların raporlarını geri çekerek, konunun İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal 'a geri gönderilmesini istedi. Bir grup üyenin, oylamada diretmesi üzerine tartışma yaşandı. Ancak sonuçta, İzmir İl Genel Meclisi, komisyonlardan gelen raporu oyçokluğuyla aynen kabul etti.

Hukukçular yargı kararına ''uyulup uyulmayacağı'' yönündeki görüşmenin ''kuvvetler ayrılığı'' prensibine de aykırı olduğunu vurguladı. Oylamanın olumsuz da sonuçlanabileceğine dikkat çeken hukukçular, asıl skandalın meclisten ''ret'' çıkması durumunda yaşanacağına dikkat çektiler.

Bergama'yla ilgili gelişmelerde baştan beri aktif olarak görev alan Avukat Noyan Özkan , Vali Köksal'ın asıl görevinin, mahkeme kararını tartışmaya açmak ya da çeşitli kurumlardan bu karara ilişkin görüş istemek yerine, kararı uygulamak olduğunu vurguladı. Özkan, mahkeme kararı üzerinden yaklaşık 50 gün geçmesine karşın madenin kapatılmasının ''oyalamalarla'' geciktirildiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergamada-bitmeyen-hukuk-sorunu_47562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!