Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beşinci Santral Uludağ'ı Yok Eder

Bursa Keles'e kurulması planlanan beşinci termik santral, çevrecileri harekete geçirdi. Üniversite raporuna göre santral, Uludağ ve çevresini küresel ısınmadan önce yok edecek

Milliyet Gazetesi/Önay Yılmaz
Beşinci Santral Uludağ'ı Yok Eder

ursa Keles'e kurulması planlanan beşinci termik santral, çevrecileri harekete geçirdi. Üniversite raporuna göre santral, Uludağ ve çevresini küresel ısınmadan önce yok edecek

Uludağ'ın çevresine kurulması planlanan beşinci santral için sivil toplum örgütleri ve çevreciler harekete geçti. Orhaneli - Keles - Büyükorhan - Harmancık Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Dağ- Der) yetkilileri, "Küresel ısınmayı beklemeden Uludağ yok olacak" dediler. Yapılan mini referandumda da, halkın yüzde 99.8'inin termik santralı istemediği sonucu çıktı.Uludağ Üniversitesi tarafından bu yıl hazırlanan raporda da, Bursa'ya kurulması planlanan Keles - Davutlar Termik Santralı'nın bölgedeki yöreye özgü ekolojik yaşamı yok edeceği, insan sağlığı ve tarım alanlarını olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Bitki türleri yok olacak
Raporda, ayrıca Keles'e santral yapılması durumunda Bursa Orhaneli, Kütahya Tunçbilek, Kütahya Seyitömer termik santralları ile Bursa Ova Akça Doğalgaz Çevrim Santralı'nın birbirine oldukça yakın olduğu ve yöreye verecekleri zararın çok daha fazla olabileceği kaydedildi. Santralda kullanılacak kömürün kükürt düzeyinin yüksek olması nedeniyle de, 30'u sadece Uludağ'a özel 145 endemik bitki türünün yok olacağı belirtildi.
Ayrıca, santralın kurulması durumunda Kozağacı Vadisi'nde Davutlar, Denizler, Durak, Harmandemirci, Issızören, Yunuslar ve Karaardıç köylerinin üretim alanları tehlikeye girecek.Raporun sonuç bölümünde Keles'e yapılması düşünülen termik santralın olumsuz etkileri de özetlendi:

Santralda kullanılacak linyit kömürünün toprak altından çıkarılması sırasında tarım alanları ve doğal görüntü önemli ölçüde tahrip olacak.Bu yöreye özgü çok önemli endemik bitkiler zarar görebilecek.Özellikle Keles yöresinde yeni üretime başlayan ve AB tarımına entegrasyonda en önemli kozlarımızdan biri olan organik tarım alanları olumsuz yönde etkilenecek.Bu yöredeki linyitlerin kükürt içerikleri yüzde 5 gibi yüksek bir değerde olduğu için fazla linyit tüketimine paralel olarak doğal ortama önemli ölçüde kükürt gazı salınacak.Santralda oluşacak büyük miktarda külün depolanma sorunu ve yeraltı suyunun kirlenmesi olasılığı gündeme gelecek. Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı tarafından Orhaneli Termik Santralı çevresinde yaşayan insanlarda belirlenen sağlık sorunları Keles'e yapılacak termik santral çevresinde de ortaya çıkacak.

Uludağ'ın çevresindeki santrallar
Bursa Orhaneli Termik Santralı (Uludağ'ın kuzeyinde), Bursa Ova Açka Doğalgaz Çevrim Santralı (Uludağ'ın kuzeyinde), Kütahya Seyitömer Termik Santralı (Uludağ'ın güneyinde), Kütahya Tunçbilek Termik Santralı (Uludağ'ın kuzeyinde), kurulması planlanan Keles Davutlar Termik Santralı (Uludağ'ın kuzeyinde)

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/besinci-santral-uludagi-yok-eder_50186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!