Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beylikdüzü'nün İkinci Yükselişi!

Beylikdüzü'nün İkinci Yükselişi!

Sabah Gazetesi
Beylikdüzü'nün İkinci Yükselişi!

rta sınıfa yönelik projelerden sonra şimdi de havuzlu, spor salonlu lüks konutların yapımına başlandığı Beylikdüzü'nde 21 tane de alışveriş merkezi projesi var. 1990'ların ortasında İstanbul'da yapılaşmanın en hızlı olduğu bölge haline gelen ve bugün 300 bin kişilik nüfusu barındıran Beylikdüzü, 1999 depremiyle girdiği duraksamadan, inşaattaki canlanmayla birlikte kurtuldu. İlk yıllarda daha çok orta sınıfa yönelik kaliteli konutların yapıldığı bölgede, şimdi lüks konut-villa siteleri yükseliyor.

Konut arzındaki patlamayı alışveriş merkezleri izliyor, bölgede 21 tane alışveriş merkezi projesi var. Bölgedeki hareketliliğin birkaç nedeni var. Birincisi, İstanbul'da artık konut yapılacak arazi bulunamaması nedeniyle bu bölgeye ilgi artıyor. İkincisi, Beykent ve Fatih Üniversiteleri, Alev Vakfı okulları, Kültür 2000 Koleji, alışveriş merkezleri, TÜYAP Fuar Merkezi, oteller gibi pek çok cazibe merkezinin bir arada olması. Özellikle eğitim imkanları, Beylikdüzü'nü 'şehre uzak' olmaktan kurtarıyor.

En çok prim yapan bölge
Beylikdüzü, İstanbul'un hemen batısında yer alıyor. Güneyde Marmara Denizi'nin kuzey kıyıları ile sınırlanırken doğuda Yakuplu, batıda Gürpınar kuzeyde ise E 5 karayolu ile komşu. Bölgenin en büyük şansı yeni yapılaşma nedeniyle gecekondu istilasından korunmuş olması. Deprem sonrasında inşaatta durgun bir döneme giren bölgeyi, tüketicinin eğilimlerini farkeden şirketlerin hayata geçirdiği depreme dayanıklı ve nitelikli konut projeleri yeniden canlandırdı. Durgunluk döneminde düşen fiyatlar da inşaatta canlanmanın başladığı 2004 yılı ikinci yarısından başlamak üzere yüzde 100'ü aşan oranlarda arttı. Konutların bu denli prim yapması da sadece yaşamak için değil, yatırım için konut alanların ilgisini Beylikdüzü'ne yöneltti. Şu anda bölgeden konut satın alanların arasında Anadolu'lu işadamlarının da olduğu konuşuluyor.

Yeni alışveriş merkezleri yapılıyor
Beylikdüzü'nde İstanbul'un diğer bölgelerinden ayıran en önemli özellik alışveriş merkezlerinin bolluğu. Yatırımcılar, konut arzının bu denli yoğun olduğu bölgenin ticari olarak da cazip olacağını düşünüyor. Aynı anda, aynı cadde üzerinde yan yana pek çok alışveriş merkezi inşaatı sürüyor. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) rakamlarına göre bölgede planlanan alışveriş merkezi yatırımlarının sayısı 21. Beylicium, Paradise, D'silva, Kaya Ramada ve Carium, şu anda sadece tabelası göze çarpan alışveriş merkezleri.

Lüks konut arzı
Bölgede hareketliliği başladığı ilk yıllarda daha çok orta sınıfa yönelik ancak yine de inşaat kalitesi yüksek konutlar yapılmıştı. Arazi maliyetinin düşük olması nedeniyle kolay satın alınabilir fiyatlarla satışa çıkan konutlar bölgedeki nüfusu hızla artırdı. Şimdilerde yeni yapılan projelerin daha nitelikli sitelerden oluştuğu dikkat çekiyor. Bu projelere Beylikdüzü'nde daha önce oturup zaman içinde dairesi değerlenenler ilgi gösteriyor daha çok. Ancak Anadolu'dan da talep var. Nevşehir'den, Kayseri'den, Afyon'dan işadamları, iş için İstanbul'a geldiklerinde ya da çocukları üniversiteli olduğunda kullanmak için de daire alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beylikduzunun-ikinci-yukselisi_40907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!