Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyoğlu Aydınlandı Suç Yüzde 60 Azaldı

Beyoğlu Aydınlandı Suç Yüzde 60 Azaldı

Yeni Şafak Gazetesi/İsmail ZELVİ
1 Beyoğlu Aydınlandı Suç Yüzde 60 Azaldı

eyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sokakları ışıklandırdıktan sonra, bir zamanlar suç mekanı olan ilçede, hırsızlık ve kapkaç gibi suçların yüzde 60 oranında azaldığını açıkladı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 50 kilometrelik sokak ışıklandırması yaparak 2,5 trilyon lira (2,5 milyon YTL) harcadıklarını, bu sayede suç oranının yüzde 60 azaldığını söyledi. Demircan, ışıklandırmayı, Amsterdam'daki gibi, yeri kazmadan, kabloları binadan binaya döşeyerek yaptıklarını anlattı.

Başkan Demircan, ilçede yürüttükleri ışıklandırma kampanyasının detaylarını Yeni Şafak'a anlattı. Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğini alarak Kasımpaşa'dan Karaköy Bankalar Caddesi'ne, Dolapdere'den Talimhane'ye kadar bütün Beyoğlu'nu kablolar döşeyerek ışıklandırdıklarını anlatan Başkan Ahmet Misbah 2,5 milyon YTL (2,5 trilyon lira) harcanan proje kapsamında, 50 kilometrelik sokak aydınlatması yaptıklarını söyledi. Başkan Demircan, "Bir zamanlar suç mekanı olan Beyoğlu aydınlatıldıkça, özlenen kimliğine bürünmeye başladı" dedi. 2 yıl boyunca turizm işiyle uğraştığını ve sektörü iyi bildiğini anlatan Ahmet Misbah Demircan, "Gördüm ki turizmde iddiası olan şehirler ilk önce aydınlatma meselesini halletmiş. Projemiz tamamlanınca, suç oranında yüzde 60'lık azalma oldu. Bir lambanın bir bekçi kadar önemli görev üstlendiğini gördük" şeklinde konuştu.

Amsterdam modeli
Daha önce Beyoğlu'nda aydınlatmanın BEDAŞ'ın diktiği direkler vasıtasıyla yapıldığını ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Başkan Demircan, ilçede yürütülen çalışmada, Hollanda'nın Amsterdam şehrindeki projeyi uyguladıklarını söyledi. Direkli aydınlatmada zamanla hatların koptuğunu ve sokakların karanlıkta kaldığını belirten Demircan şunları söyledi: "Bu çalışmanın benzeri Amsterdam'da yapıldı. Gergi sisteminde, 6 - 7 metrelik sokakta direği söküyorsunuz, gergiyi betondan betona atıyorsunuz. Kablo da binaların üzerinden geliyor. Yeri kazmadan, tertemiz, pırıl pırıl, bol ışıklı armatürler seçtik. İlk örnek, Taksim ve İstiklal Caddesi'nde uygulandı. Beyoğlu'ndaki bütün ana arterlere çıkan dar sokaklarda gergi sistemini hayata geçirdik. Yeni uygulamayla, Beyoğlu'nda sosyal hayat değişti, emniyet geldi. Güzellikler ortaya çıktı."

Sözcü Çalışkan: Suçlular karanlığı sever
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, İstiklal Caddesi'nin aydınlatılması ile o bölgede işlenen suçların yüzde 60 oranında azalmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu kaydetti. Suçluların karanlık yerlerde daha rahat suç işlediklerini hatırlatan Çalışkan, "Çünkü suçlular karanlığı çok sever. Karanlıkta daha rahat suç işledikleri gibi, kaçmaları da çok kolay olur" dedi. Çalışkan, özellikle büyük kentlerdeki karanlık ve loş caddeler ile sokakların, İstiklal Caddesi gibi mutlaka aydınlatılması gerektiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglu-aydinlandi-suc-yuzde-60-azaldi_40476.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sizin gibi bir başkan adayı mı var sizin o duruşunuz endamınız yeter bir de söz verdiklerinizi yapmanıza inanıyoruz sevgilerimle saygılarımla. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!