Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Binalarda Kullandığımız Enerji Sanayinin Önüne Geçti”

Yeni Ekonomi Programı’nda tasarruf hedeflerinin açıklanmasıyla birlikte binalarda enerji verimliliğinin önem kazandığını belirten İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Enerji ihtiyacımızın %75’ini ithal etmemize rağmen konutlarda kullandığımız enerjinin yarısını israf ediyoruz. Doğalgaz faturasını %50 azaltmanın tek yolu ısı yalıtımı yaptırmaktır” dedi.

yapi.com.tr
“Binalarda Kullandığımız Enerji Sanayinin Önüne Geçti”

Kışın binalarda ısınma giderlerinin son doğalgaz zamlarının etkisiyle daha da artacağına dikkat çeken İZODER Başkanı Levent Pelesen, kışı hem sağlıklı ve konforlu bir ortamda geçirmek hem de enerji tüketimini yarı yarıya düşürmek için binaların ‘ısı yalıtımı’ ile donatılması gerektiğini belirtti. Pelesen, “Enerjimizi boşa harcamadan, güvenli ve konforlu yapılarda yaşamak, aynı zamanda kullandığımız enerjide yüzde 50’ye varan oranda tasarruf yapmak istiyorsak, binalarımızı ısı yalıtımı ile koruma altına almamız şart” dedi.

"Türkiye’nin geleceği için stratejik öneme sahip"

Isı yalıtımının, Türkiye’nin geleceği için stratejik öneme sahip bir konu olduğunu belirten İZODER Başkanı Pelesen, “Yeni Ekonomi Programı’nın temel konularından biri tasarruf. Son kullanıcı için büyük önem arz eden ısı yalıtımı, binalarda enerji verimliliği sağlayarak ülke ekonomisini direkt etkiliyor. Ülke olarak binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmına, yaklaşık olarak yüzde 40’ına ulaşmış, hatta sanayinin de önüne geçmiş durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün.”

"Binaları ısı yalıtımlı hale getirerek ülkemizin toplam enerji faturasını %15 azaltmamız mümkün”

Kamuoyu daha çok bilinçlendikçe, ısı yalıtımı uygulamalarının binalarda enerji verimliliğini sağlamanın vazgeçilmez unsuru olarak gelişmeye devam edeceğini ifade eden Levent Pelesen, “Kentsel dönüşüm sürecinde inşa edilen yeni binalarda yalıtım uygulamalarına öncelik verilmeye başlandığını görmek, hem yalıtım sektörü hem toplum adına sevindirici bir gelişme. Kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirerek, tüm binaları doğru yalıtım uygulamalarıyla inşa edersek, ülke ekonomimize her yıl milyarlarca dolarlık katkıda bulunabiliriz. Türkiye’deki binaları ısı yalıtımlı hale getirerek, ülkemizin toplam enerji faturasını yaklaşık %15 azaltmamız mümkün” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalarda-kullandigimiz-enerji-sanayinin-onune-gecti_168013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!