Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Avcı Palavrası Altı Ay Kaybettirdi

AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yapılacak Uluslararası Zafer Havaalanı'nın bir avcının çıkardığı, "Buradan sürekli göçmen kuşlar geçiyor, çok tehlikeli" söylentisi nedeniyle geciktiğini açıkladı. Aksoy, ÇED raporu hazırlama süresinin altı ay geciktiğini duyurdu.

Yeni Asır Gazetesi
Bir Avcı Palavrası Altı Ay Kaybettirdi

Ege'nin en büyük uluslararası havaalanının kurulacağı Kütahya'nın Altıntaş ilçesi Çavdarhisar mevkisinde çalışmaların gecikmesine bir "avcı palavrasının" neden olduğu ortaya çıktı. AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yapılacak Uluslararası Zafer Havaalanı'nın bir avcının çıkardığı, "Buradan sürekli göçmen kuşlar geçiyor, çok tehlikeli" söylentisi nedeniyle geciktiğini açıkladı. Aksoy, ÇED raporu hazırlama süresinin altı ay geciktiğini duyurdu. Zafer Havaalanı'nın Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın turizm, ekonomik ve sosyal hayatını canlandıracağını kaydeden Aksoy, "Türkiye için önemli olan bu yatırım, bölgede avcılık yapan bir vatandaşın 'Buradan sürekli göçmen kuş geçiyor' dedikodusu yüzünden gecikti. Koca havaalanının yapımı ertelendi" dedi.

Yatırımcıların şimdiden bölgeye akın ettiğini vurgulayan Aksoy, üç ilin yıllardır atıl kalan değerlerinin de bu sayede kısa sürede tanıtılarak, yöre insanının yararına gelire dönüşeceğine inandığını ifade etti. Vekil Aksoy, havaalanı ihalesine yıl sonuna kadar çıkmayı planladıklarını söyledi.

Avcılar arasında eğlence amaçlı anlatılan "tatlı yalanlar", Ege'nin en büyük yatırımlarından birinin gecikmesine yol açtı. AK Parti Kütahya Milletvekili Aksoy, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Havaalanı için uzun zamandır çalışıyorduk. Bu iş için 3 ilin ortak yakınlığında bulunan Kütahya'ya bağlı Altıntaş ilçesinin Çavdarhisar mevkisini seçtik. Tüm bu çabalarımızın meyvesini almak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan ÇED raporu bekliyorduk. Fakat bir türlü tamamlanamadı. Rapor için gelen komisyondan bir arkadaşımızın bölgede avcılık yapan bir arkadaşı daha varmış. Avcı, bu arkadaşımıza bölgeye havaalanı yapılırsa uçakların düşebileceğini söylemiş. Alanın göçmen kuşların geçiş bölgesinde yer aldığını iddia etmiş. Söylenti de olsa uzmanlarımız her türlü ihtimali dikkate alarak konuyu araştırmış. Yeniden bir inceleme istendi. Söylenilenin gerçek olmadığını göstermek bizim 6 ayımızı aldı. Şimdi ÇED raporu tamamlandı."

Vekil Aksoy, yaşanılan "avcı palavrası" olayında en çok korkanların başında ise bölgeye yatırım yapmakta olanlar ve yatırım yapanlar olduğunu sözlerine ekledi.

Her ilin bir kazancı var

Bölge havaalanı Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar için büyük önem taşıyor. Ulaşımın zor olduğu bölgelere yatırımcı ve turist gelmediği için Afyonkarahisar'ın termali, Kütahya'nın termal ve çinisi, Uşak'ın halı ve kilimi yeterince tanıtılamıyordu. Yurtdışı bağlantılarında da bölgedeki dünyanın en şifalı ve lüks termal tesislerinin tanıtılması halinde turist akınının artacağı ifade ediliyor. Yap-işlet-devret sistemi ile inşa edilecek havaalanı sayesinde ekonomik ve otantik yöresel değerler öne çıkarılacak.

Hatay'da kuşların göç yolu değişmişti

Hatay Amik Gölü'nün yatağı üzerinde kurulan havaalanının, kuşların göç yolunu değiştirdiği bildirildi. 1970'li yıllarda kurutularak tarıma açılan bölgede kurulan havaalanı yüzünden kuşların İskenderun sahili üzerinden Ortadoğu'ya göç ettiği belirtildi. Havaalanı inşaatının başladığı 2000 yılında şantiyede çalışanlar göçmen kuşları sıkça gördüklerini, ancak inşaatın ilerleyen yıllarında kuşlara çok az rastladıklarını anlattı. Havaalanının altyapı çalışmalarını yürüten yetkililer ise, yıllar geçtikçe kuşların sayısının azaldığını fark ettiklerini belirtti. Yetkililer, en son 2007'nin Mayıs ayında çok az sayıda göçmen kuşla karşılaştıklarını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-avci-palavrasi-alti-ay-kaybettirdi_73572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!