Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bodrum, Kaçak Yapılaşmaya Karşı Tek Yürek

8 kaçak inşaatın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından mühürlenmesinin ardından Bodrum'da geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Muğla ve Bodrum Belediye Başkanlarının da katıldığı toplantıda “Söz konusu alanlar temizlenene kadar birlikte hareket edeceğiz. Sürecin takipçisi olacağız” kararı çıktı.

yapi.com.tr
Bodrum, Kaçak Yapılaşmaya Karşı Tek Yürek

Tartışılan The Bo Viera projesinin de aralarında bulunduğu 8 projenin mühürlenmesinin ardından Bodrum'da Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın da katıldığı bir buluşma gerçekleştirildi. Bodrum'da bir kafede gerçekleşen toplantıya; Mimarlar Odası, Bodrum Kent Konseyi, TURMEPA, MUÇEP ve Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüler Derneği temsilcileri katıldı. Toplantıda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras süreçle ilgili bilgi verdi.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise göreve geldiklerinden bu güne kaçak yapılaşma ile mücadele ettiklerini belirterek “Mayıs ve Haziran aylarında kaçak yapılaşmalar azaldı. Çünkü önce tespit ettik, sonra mühürleyip yıkım kararı aldık. Önce böyle önemli bir karara imza atarak Bodrum'u korudukları için bakan, yardımcıları ve genel müdürlerine çok teşekkür ediyorum. 9 İnşaat bir aylık incelemeye alındı. Yasal olmayan ne yapıldıysa eski haline döndürülecek. Bundan mutluyum çünkü bizim çok önceleri başlattığımız mücadelemize bakan destek vermiş oldu. Yani biz haklı çıktık” dedi.

Aras “Ortada bakanlık emri olunca belediyemize de yetkilerini kullanabilme hakkı doğdu. Eskiden belediye olarak verdiğimiz karar için itiraz haklarını kullanıp işlerine devam ediyorlardı. Artık bu işin takipçisiyiz. İnşaatı durdurulan alanların tekrar geri kazanımı için sürekli takipte olacağız. Çalışmaları devam ettirdikleri an biz devreye gireceğiz” diye konuştu.

Başkan Aras sözlerini şöyle sürdürdü “Bakanlık kararında tüm yapılan yanlışlıklar düzeltilerek eski haline bir ay içinde getirilecek emri var. Bu demektir ki binlerce kamyonlarla 20 metre derinlikteki doldurulan deniz ile yaratılan 30 dönümlük dolgu alanı bu molozlardan temizlenerek eski haline getirilecek. Diğer haksız kazanımlar ortadan kaldırılacak. Artık bundan sonrası kolay”

Toplantıda konuşan Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ise “Verilen bir aylık sürenin doğrusunu isterseniz yasa dışı yapılanları kaldırmaları için mi yoksa bu süre içinde konuyu kılıfına ayarlayın diye mi verildi bilemiyoruz. Çünkü bu kadar kısa sürede orası eski haline getirilemez. Bodrum'un işgal altında olduğunu saat saat tespit ettik. Belgelerimizle kurumlara şikayetlerimiz dikkate alınmadı. O yaklaşık 30 dönümlük dolgu bir ayda nasıl kaldırılacak?” dedi.

Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüler Derneği Başkanı Sema Höcek ise “Olay 2006'da başlıyor. Kaçak yapılaşmalarla ilgili o dönemin Bodrum Belediyesi tespit ettiği kaçak yapılar için yıkım kararı alıp uygulamadı. Eğer bunlar yıkılsaydı durum bu hale gelmezdi. Her şey kağıt üzerinde kalmış. BESA da onlardan birisi. 4 Mart'ta belediye burayı mühürledi de ne oldu? Belediyelerin aldığı kararların sonuna kadar arkasındayız” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrum-kacak-yapilasmaya-karsi-tek-yurek_174527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!