Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu da 'Devletkondu'

Devletin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan sosyal konutlar 25 yıldır tapusuz. Heyelanzedeler, 'yılan hikayesi'ne dönen tapu konusunun b

Akşamb>Devletin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan sosyal konutlar 25 yıldır tapusuz. Heyelanzedeler, 'yılan hikayesi'ne dönen tapu konusunun bir an önce çözüme ulaştırılmasını istiyor.

İzmir'in metropol ilçelerinden Buca'nın Ufuk Mahallesi'nde gecekondulaşmanın önüne geçmek amacıyla TOKİ'nin yaptığı ve Kadifekale, Ballıkuyu, Yeşildere ve Eşrefpaşa'da meydana gelen heyelanda mağdur olan vatandaşlara satılan sosyal konutların tapusu 25 yıldır sahiplerine verilmedi.

Kadın ve Aileden Sorumlu eski Bakan Işılay Saygın'ın belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde satılan 'Buca 1 Nolu Gecekonduyu Önleme Bölgesi'ndeki sosyal konutlara yerleşen kişilere, geçici oturma belgesi verildi. Bu konutlar zamanla birkaç kez el değiştirdi. Geçici belge ile çöp vergisini ve elektrik faturalarını ödeyen konut sakinleri, bir an önce tapularını almak istiyor. 25 yıldır 4 veya 5 kez el değiştiren konutların yeni sahiplerinin pekçoğu, ellerinde geçici oturma izin belgesinin dahi olmadığını belirterek, Mahalle Muhtarı Osman Ertan'dan yardım talebinde bulundular.

'Çok karmaşık bir durum'

2000 yılında Başbakanlığa dilekçe yazdığını belirten Muhtar Osman Ertan, bu 650 konutun içersinde 2 bin 500 kişinin oturduğuna dikkat çektiğini anlattı. Gelen cevabın olumlu olduğunu ancak hiçbir gelişme yaşanmadığını ifade eden Ufuk Mahallesi'nin Muhtarı Ertan, şöyle devam etti: 'Daireleri alan kişilerin elinde herhangi bir belge yok. Bu katların eski sahipleri çoktan öldü veya yurtdışında. Çok karmaşık bir durum.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-da-devletkondu_4010.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!