Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İmar Yolsuzluğu Kızdırdı

Bu Değirmenin Suyu Nereden?

Başbakan Erdoğan’ın iki oğlunun 25 Ağustos 2006’da Üsküdar’da 1 trilyona satın aldığı arsa ve villa için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘özel’ kararlar aldığı ortaya çıktı.

BirGün Gazetesi/Onurkan AVCI
1 Bu Değirmenin Suyu Nereden?

b>Başbakan Erdoğan’ın iki oğlunun 25 Ağustos 2006’da Üsküdar’da 1 trilyona satın aldığı arsa ve villa için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘özel’ kararlar aldığı ortaya çıktı. Normal prosedür çiğnenerek pafta numarasına işlenmek yerine, plan notu olarak düşülen ve sır gibi saklanan evraklar, Çamlıca Sit Alanı kapsamına girdiği için kısıtlı imar hakkına sahip 5 bin 20 metrekarelik arazide, imar ve kat hakkının yüzde yüz artırıldığını gözler önüne serdi.

Satıştan 9 ay sonra gelen imar kararı

Başbakan’ın çocukları Ahmet Burak Erdoğan ve Necmettin Bilal Erdoğan’ın, koruma alanı içindeki arsayı ortak yarı yarıya hissedar olarak satın aldıkları tarih olan 25 Ağustos 2006’dan önce alınan 16 Haziran 2005 tarihli İstanbul Belediye Meclis Kararıyla Çamlıca Sit Alanı olarak geçen bölge, koruma altına alındı ve imar değişikliği yapılmasının önüne geçildi. Ancak satışın gerçekleştiği tarihten 9 ay sonra toplanan Meclis Komisyonu bu kararı bozarak, 18 Mayıs 2007’de imar hakkını yüzde yüz artırdı.

İMO: İmar yüzde 100 arttırılmış

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe, tapunun Erdoğan ailesine geçmesinden sonra imarın yüzde yüz artırıldığını söyleyerek, usulsüzlüğün teknik yanını şöyle açıkladı:

“Arazi, 2000 yılı planlarında TAKS (Taban Altyapı Kat Sayısı) yüzde 5, KATS (Kat Alanı Kat Sayısı) yüzde 10 görünüyor. Ancak anlıyoruz ki Erdoğan ailesi bu araziyi aldıktan sonra Çamlıca Sit Alanı kabul edilen yerde bu oranlar yüzde 100 artırılarak; TAKS yüzde 10, KAKS ise yüzde 20 kabul edilmiş. Bu işlemlerin hiçbirinde pafta, parsel, ada numaralarının görünmeyip, sadece Sit Alanıyla ilgili ‘plan notu’ olarak geçmesi, bu işlemlerin anlaşılmaması için biraz etrafından dolanarak işlem yapıldığı kanaatini güçlendiriyor. 229 rapor numaralı 18 Mayıs 2007 tarihli İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nda, ‘…2. bodrum kattan fazla donatı alanı katı kazanılmamak koşuluyla Belediyesi ve ilgili Bölge Kurulunca onaylanacak avan projesine göre uygulama yapılacaktır’ ibaresinin eklenmesi mevcut araziye kat kazandırma hamlesidir.

Ayrıca yine aynı raporda, ‘Tamamen tabi zemin kotunun altında kalmak şartıyla kapalı otopark yapılabilir’ kararı, Erdoğanlara toprak altında da katlar, hatta otopark yapma izni vermiştir ki böyle bir karar, bir sit alanı için gülünç ve görülmemiş bir karardır.”

Rant kurnazlarının evrak cambazlığı

İBB tarafından evraklara ulaşmanın olanaksız kılındığını belirten İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Söz konusu Tayyip Bey olunca ne yazık ki prosedür tersine işlemiş” dedi ve ekledi:

“Bu tür işlemler Belediye’deki evraklarda paftalara işlenir, malum araziyle ilgili uyanık davranılarak alınan kararların sit alanı ‘plan notu’ olarak alınarak, bu bilgilere ulaşılması neredeyse olanaksızlaştırılmış. Ayrıca arazi eğimli bir yapıda. Bu eğim de uyanıklığa alet edilerek, en yüksek yeri zemin kabul edilmiş ve ‘bodrum katı’ yapmak için izin verilmiş. Ama eğim nedeniyle izin verilen bu katlar aslında bodrum katı falan değil. Yani bu arsaya ince hesaplarla ‘kat izni’ verildiğini görüyoruz.”

Koruma değil kayırma kurulu

Hüseyin Sağ, bu tür imar yolsuzluklarında Koruma Kurulları’nın büyük etkisi olduğunu söyleyerek, koruma kurulları çıkmazını ise şöyle açıkladı:

“Koruma Kurulları baskı altında olduğu için bu tür usulsüzlüklere göz yumuyor. Bu kurullara 5 kişiyi AKP'li Kültür Bakanlığı, 2 kişiyi YÖK atıyor ki, onu da AKP seçti.
Daha önce benzer konularda, koruma kurulları onay vermediğinde kurulu dağıtıp kendi kadrolarından kurullar oluşturdular. Masanın bir tarafında hukuksuz projeler çizen de, öteki tarafına geçip onay veren de yine AKP. Bakın bu tapunun olduğu alan Çamlıca Sit Alanı olarak geçiyor ama kat izinleri ve otopark izni verilmiş. Evraklara ulaşılmasın diye hiç denenmeyen yollar denenmiş. İstanbul’u kendilerine peşkeş çekmişler.”

CHP: Şehrin dokusunu bozdular

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise, “Bu araziye özel ve hukuksuz bir uygulama yapılmış. Maliye Bakanlığı’nın hemen karşısındaki bu arazinin sahibi Erdoğanlar, İstanbul’un dokusunu bozmaktan hiç çekinmemiş ve sit alanı kabul edilen yeri kendilerine tahsis etmiş” diyerek yapılan imar kayırmasını şiddetle kınadığını söyledi.

Mesleki kaygılar sebebiyle ismini vermek istemeyen, Üsküdar ve çevresine sektörel anlamda hakim bazı emlakçılar ise böyle bir imar değişikliğinin, denize nazır, yeşillikli arazide yüzde 300 kar anlamına geldiğini belirtti. Erdoğanların arsayı aldığı yıldan bu yana yükselen enflasyon değerlerinin de hesaba katılması gerektiğine işaret eden emlakçılar 1 trilyona alınan yerin şu an yaklaşık 4.5 trilyon edeceği tahmininde birleşti.

İBB’den bilgi edinme hakkı havada kaldı

Sadece ‘plan notu’ olarak geçtiği için ulaşamadığımız evrakları, 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası aracılığıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden istememize rağmen; bize yasanın öngördüğü 15 iş günü içerisinde dönülmemiş, yasada belirtilen ‘eğer birden fazla kuruma danışılacaksa 15 gün içinde bekleyen tarafa haber verilir’ ifadesi gereğince de tarafımıza bir uyarıda bulunulmamıştır. Talebimizin kendilerine ulaştığını belirten İBB’nin resmi sitesi, bilgi edinme hakkımızı havada bırakmıştır.

Babalar ve oğulları

- Başbakan’ın küçük oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan ABD’nin Maryland eyaletinde 261 bin 500 dolara ev satın aldı.

- Babasının şirketinde ‘500 YTL’ maaşla çalışan Ahmet Burak Erdoğan’ın, Mecit Mert Çetinkaya ile kurduğu MB Denizcilik, kuruluşundan 18 gün sonra 2.5 milyon dolara yük gemisi satın aldı.

- Unakıtanlar’ın AB Gıda şirketi 2005’te 22 milyon 163 bin 902 YTL ciro yaptı.

- Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ın oğlu Erkan ve kardeşinin şirketi, TDİ’ye ait Ankara feribotunu ihalesiz kiraladı.

- Çevre ve Orman Bakanı Pepe’nin çocukları İsmail ve Mustafa Pepe’nin ortak olduğu şirket teşvikle gemi satın aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-degirmenin-suyu-nereden_60619.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sit alanı dediğiniz yerdeki insanlar ne duruma düşücek? onlar için ne düşünüyosunuz? yeni villalar inşa etmek için kaç kişinin canı yanıcak ya da mağdur olacak? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!