Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Buraya Bile Bina Yaparlar

Doğal SİT alanlarını imara açan tasarının, özel çevre koruma alanları için de tehlike yarattığı ortaya çıktı. Pamukkale, Fethiye Patara Antik K

Hürriyet
Buraya Bile Bina Yaparlar

b>Doğal SİT alanlarını imara açan tasarının, özel çevre koruma alanları için de tehlike yarattığı ortaya çıktı. Pamukkale, Fethiye Patara Antik Kenti, Amasya ve İzmir Bergama tarihi evleri gibi pekçok doğal ve tarihi güzellikleri birarada barındıran yerler de imara açılabilecek. Bu konudaki uyarı, Milli Emlak eski Genel Müdürü, CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi'den geldi. Birinci derece doğal SİT alanlarının, yüzde 6 oranında yapılaşmaya açılmasına olanak sağlayan tasarıya tepkiler devam ediyor. Milli Parklar ve Özel Çevre Koruma alanlarının tasarı kapsamı dışında tutulduğunu anımsatan Hamzaçebi, Hürriyet'e şu değelendirmelerde bulundu:

SERTİFİKA GENİŞLETİYOR

Yaklaşık 4.5 yıl Milli Emlak Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. 1998'den beri SİT alanlarındaki gayrimenkullerin değerini gösteren sertifikalar vatandaşlara veriliyor. Sertifika uygulaması, bu parselleri özel çevre koruma alanından çıkartarak, doğal SİT alanına çeviriyor. Özel çevre koruma alanı olan yerler, doğal SİT alanına dönüştüğü için buralarda da imar izni alınabilecek. Tasarının kapsamı böylece genişleyecek. Asıl tehlike de budur. Oysa burada malı bulunan vatandaşların mağduriyetlerinin nasıl giderileceği mevcut yasalarımızda gösterilmiştir. Takas, kamulaştırma, sertifika verilmesi bu yollardan birkaçıdır. Bu yöntemlerin uygulanmasında zorluklar yaşandığı doğrudur. Ancak şahıs mağduriyetini giderme uğruna bir ülkenin doğal varlıklarından vazgeçmesi, bu güzelliklerin yok edilmesi sözkonusu olmaz.

İŞGALCİYE ÖDÜL OLUYOR

TMMOB Şehir Plancıları Odası Başkanı Nevzat Uğurel, gecekonduların sahiplerine işgal ettikleri arsaların satışını, ‘‘İşgalcilerin ödüllendirilmesi’’ olarak nitelendirdi. Aynı yöntemin orman ve turizim alanlarında da uygulanacağını anımsatan Uğurel, ‘‘İşgalciyi ödüllendirmek, yeni kaynak arayışında bir alternatif değildir. Hükümet kaçak ve yasalara aykırı eylemleri yine mevcut yasalarla cezalandırma yoluna giderek gereksinimi olan kaynağı sağlayabilir’’ dedi.

Konunun uzmanı

Doğal SİT ve özel koruma alanlarındaki tehlikeye dikkat çeken CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, yaklaşık 4.5 yıl Milli Emlak Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buraya-bile-bina-yaparlar_4441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!