Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'daki Kamu Binalarında Deprem İncelemesi Yapılacak

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'daki hastaneler başta olmak üzere, tüm okul, huzurevi, yurt, düğün salonu gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu binaların incelenerek gerekirse güçlendirileceğini söyledi.

Zaman Gazetesi
Bursa'daki Kamu Binalarında Deprem İncelemesi Yapılacak

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'daki hastaneler başta olmak üzere, tüm okul, huzurevi, yurt, düğün salonu gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu binaların incelenerek gerekirse güçlendirileceğini söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ile makamında görüşen Vali Şahabettin Harput, güçlendirilmesi gereken kamu binalarıyla ilgili çalışmanın başlatıldığını ifade etti. Halihazırda Erkek Lisesi, Kız Lisesi, Nilüfer Atatürk Endüstri Meslek Lisesi ve Mudanya İmam Hatip Lisesi'nin ihalelerinin yapıldığını vurgulayan Vali Harput, güçlendirilmesi gereken diğer 18 okulun da güçlendirme çalışmalarının bu yaz içerisinde bitirileceğini kaydetti.

Okulların öncelik sırasına göre ele alınacağını aktaran Harput şu bilgileri verdi: "Birinci derecede risk arz eden yapıların yıkımı ya da yeniden yapılması gerçekleştirilmiş. Bazıları güçlendirilmiş. Şimdi de ikinci ve üçüncü derecedeki yapılar güçlendiriliyor. Ama bunlar çok ciddi ödenek gerektiren konular. Bu yüzden geciken varsa da onların da bu yaz bitirilmesini amaçlıyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Bunların öncelik sırasına göre bu yaz sezonunda tamamının bitirilmesini hedefliyoruz. Tabii okullar, hastaneler, diğer halkın toplu yaşadığı yurtlar bizim hassasiyetle üzerinde durmamız gereken yerler. Bu sene bunların tamamının planlamasını arkadaşlar şu anda yapıyorlar. Sanıyorum bu ay içerisinde bunların nihai konumunu vatandaşlarla paylaşabiliriz. Diğerlerine ne zaman başlarız, bunun zamanını belirleyeceğiz.

Tüm kamu binaları ve özel binalar incelenecek

Vali Harput, Şevket Yılmaz Hastanesi'nde 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından üniversitelerden, meslek odalarından ve bayındırlıktan yetkililerin iştirakiyle bir heyet oluşturduklarının altını çizdi. Bu heyetin Bursa'daki halkın yoğun olarak gittiği tüm kamu ve özel binaları inceleyeceğini anlatan Harput, "Kentteki bütün kamu binaları ama öncelikle hastaneler, okullar, huzurevleri, öğrenci yurtları, düğün salonları ve diğer kamu hizmeti veren özel işyerleri, büyük marketler dahil olmak üzere buraların üniversitelerden, meslek odalarından, bayındırlıktan yetkililerin iştirakiyle bir heyet oluşturduk. Onlar da bu saydığım yerleri denetleyerek, görülen eksikliklerin giderilmesi, eksikliği giderilemeyecek yerler varsa oraların ya kapatılması ya da başka türlü yasal gereği neyse onun yapılması konusunda bir kararlılık içerisindeyiz. Onun için vatandaşlarımız müsterih olsunlar." diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ise, vatandaşların huzur içinde çocuklarını okula göndermesinin ve öğrencilerin de güvenli bir eğitim alabilmeleri için okulların güçlendirilmesinin önemine değindi. Demirel, Sağlık Bakanlığı'ndan kendisine gelen açıklamada, şehirde 16 adet okul binası yıkılıp yenisi yapıldığı, 39 binanın ise güçlendirildiği; ancak 18 okul binasının daha güçlendirilmesi gerektiğinin belirtildiğini hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursadaki-kamu-binalarinda-deprem-incelemesi-yapilacak_69697.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!