Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'nın Tarihi Sokakları Yeniden Hayat Buluyor

Osmangazi Belediyesi mimari açından geleneksel yapısını korumuş sokaklara da el attı. Bursa'nın en eski çarşılarından biri olan Kayıhan, eski Bursa evlerinin yoğun olduğu Abdal Sokağı, Osmangazi Çıkmazı ve Üftade Sokağı gibi sokaklarda sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışması başlatıldı. Çalışmaların bir kısmı 2009'un ilk aylarında

Yeni Şafak Gazetesi
Bursa'nın Tarihi Sokakları Yeniden Hayat Buluyor

Osmangazi Belediyesi, Bursa'nın en eski çarşılarından biri olan Kayıhan, eski şehrin evlerinin yoğun olduğu Abdal Sokağı, Osmangazi Çıkmazı ve Üftade Sokağı gibi sokaklarda sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışması başlattı.

Osmangazi Belediyesi mimari açından geleneksel yapısını korumuş sokaklara da el attı. Bursa'nın en eski çarşılarından biri olan Kayıhan, eski Bursa evlerinin yoğun olduğu Abdal Sokağı, Osmangazi Çıkmazı ve Üftade Sokağı gibi sokaklarda sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışması başlatıldı. Çalışmaların bir kısmı 2009'un ilk aylarında tamamlanırken, bir kısmı ise halen devam ediyor.

Sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında, geleneksel mimarinin yoğun olduğu sokaklardaki evler restore ediliyor, tüm cepheler elden geçiriliyor. Çalışmalara mülk sahibi vatandaşlar da katılıyor. Hem Bursa'nın ilk yerleşim yerinin hem de bugünkü Bursa'nın tarihi ve turistik merkezinin kalbinde yer almasına rağmen son yaklaşık 25 yıldır belediye eli değmeyen Osmangazi Çıkmazı, Osmangazi Belediyesi'nin çabalarıyla aslına uygun olarak yeniden düzenlendi. Çok sayıda sivil mimarlık örneği yapının yer aldığı sokaktaki yapılar yeppeni bir çehreye kavuşturuldu.

Restorasyon yapılıyor

Restorasyon projesi kapsamında tam cephe elemanları ve çatılar elden geçirildi, yağmur olukları ve cephe renkleri tekrar düzenlendi. Cephelerdeki pencerelerin önüne çiçeklendirme için alçak ferforjeler konuldu. Yapıların cephe ve ahşap çerçeve renklerindeki uyuma dikkat edildi. Çalışmalar kapsamında; sokağın başındaki Osmangazi İlköğretim okulu bahçe duvarı da yeniden düzenlendi, ferforjeleri değiştirildi. Ayrıca, sokağın aydınlatmasına katkı amacıyla cephelere ilave aplikler konuldu.

Osmangazi Çıkmazında; 1980'li yılların ortalarına doğru, Bursa Belediye Başkanı Ekrem Barışık döneminde düzenleme çalışması yapılmıştı.

Üftade Sokak

Çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçisi olan Üftade Sokağı da Osmangazi Belediyesi'nin düzenleme ve sağlıklaştırma çalışmalarından nasibini aldı. Osmangazi Belediyesi'nin Bursa kale surlarını restore etmesi sonucu dikkatlerin bu bölgede yoğunlaşması, Hisar içindeki anıtların ve çevrelerinin düzenlenmesini de beraberinde getirdi.

Sokak düzenleme çalışması kapsamında, tescilli yapılar, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayladığı proje doğrultusunda düzenlendi. Sokağın oldukça düzensiz olan asfalt zemini, kenarlar tuğla kaplama, ortası granit kesme taş olacak şekilde değiştirildi, yağmur ve kar sularının birikmemesi için de granit ve tuğlanın birleştiği noktalara bordürler yerleştirildi. Tüm yapı cepheleri yeniden sıvandı, boyandı, kapı ve cam çerçeve doğramaları elden geçirildi, ferforjeler yenilendi. Tüm sokaktaki aydınlatmalar, banklar ve çöp kutuları yenileriyle değiştirildi. Bahçe duvarı olan bölümlere aydınlatma için aplikler kondu.

Sokak bitişiğindeki hazireler temizlendi, üzerleri tuğla harpuşta yapılarak demir parmaklıklar yeniden düzenlendi. Dağınık olarak duran mezar taşları da yeniden derlendi.

Tarihi kimlik ortaya çıkarılıyor

Konuyla ilgili bilgi veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kentin tarihi bölgelerindeki cadde ve sokakların aslına uygun şekilde düzenlenmesine devam edileceğini bildirdi. Restore edilen tarihi mekanların çevresinin de düzenlendiğini ve böylece o bölgenin tarihi atmosferinin yeniden yaşatıldığını ifade eden Dündar, "Bursa'nın tarihi çarşılarından Okçular, Uzun Çarşı ve Kayhan'da tüm sokaklar belediyemizce elden geçirildi. Aynı şekilde, Bakırcılar ve Ertaş Çarşıları içindeki cadde ve sokaklar da bugünlerde elden geçiriliyor. Anıtsal veya sivil mimarlık örneği yapıların yoğunlukta olduğu sokaklarımız düzenlendiğinde, Bursa'da çok ciddi bir değişim gözlenecek. Çünkü Bursa'nın tarihi kimliği ortaya çıkacak ve daha kolay algılanır olacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-tarihi-sokaklari-yeniden-hayat-buluyor_72712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!