Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyük Arkeolog Mellink Öldü

Büyük Arkeolog Mellink Öldü

NTVb>Türk Tarih Kurumu onur üyesi Hollanda asıllı Amerikalı arkeolog Prof. Dr. Machteld J. Mellink, 88 yaşında ABD’de öldü.

New York Times gazetesinin haberine göre, Türk arkeolojisinin önde gelen isimlerinden ve Elmalı’daki Karataş-Semayük ile Tarsus ve Ankara yakınlarındaki Gordion’da önemli kazılar yapan Prof. Dr. Machteld Johanna Mellink, Philadelphia Haverfor’daki evinde 23 Şubat’ta öldü. Ünlü arkeologun ölümü, 50 yıl Klasik ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde ders verdiği Bryn Mawr Üniversitesi tarafından açıklandı.

Mellink, 1963’te başladığı Elmalı, Karataş-Semayük’teki kazısının ardından, eski eserlerin yurtdışına kaçırılmasının önüne geçilmesi amacıyla önemli girişimlerde bulunmuş, bunun ardından 1970’li yıllarda Karataş-Semayük’te MÖ 3. binin ortalarından 2. binin başlarına tarihlenen erken bronz çağı yerleşimi korunmaya alınmıştı. Bu girişimden sonra BM Eğitim, Bilim ve Kültür örgütü UNESCO ile diğer kuruluşlar, tüm dünyada eski eser kaçakçılığının önlenmesi için gerekli adımları atmışlardı.

1955’ten 1994’e kadar Ön Asya arkeolojisinin uzman ismi olan ve Türkiye’deki kazı sonuçlarını The American Journal of Archaeology dergisinde sürekli yazan Prof. Mellink ayrıca Tarsus ile Ankara yakınlarındaki Gordion’da kazılara katılmıştı.

Amsterdam doğumlu arkeolog, kariyerinin son yıllarında ilgisini Truva Savaşı ve Truva’ya yöneltmişti. 1980’den 1984’e kadar Amerikan Arkeoloji Kurumu’nun başkanlığını yapan Mellink, 1988’de emekliye ayrılmıştı. Ünlü arkeologun son yıllarda bakımını kızkardeşi Dr. Johanna Pel-Mellink ile yakınları üstlenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-arkeolog-mellink-oldu_42954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!